Co wchodzi w skład okresowego przeglądu auta?

 

Coraz częściej samochody są wykorzystywane do przemieszczania się. Dla wielu osób stanowią one podstawowy środek lokomocji oraz pokonywania odległości chociażby pomiędzy miejscem zamieszkania a pracą. W niektórych przypadkach stanowią one również narzędzie pracy. Dotyczy to w szczególności przedstawicieli handlowych, którzy wykorzystują samochód do pokonywania setek tysięcy kilometrów rocznie. Auto służy im do dojazdów do klientów. W takim przypadku samochód musi być w pełni sprawny mechanicznie oraz odpowiednio się prezentować.

Samochód firmowy musi być w pełni sprawny

przegląd samochoduZe względu na ilość pokonywanych kilometrów właściciele flot często podpisują umowy o serwis z warsztatami mechanicznymi, które mają na celu utrzymanie aut w pełnej sprawności mechanicznej przez cały czas eksploatacji. Właśnie dlatego wymagany jest okresowy przegląd samochodu, który dostarcza informacji o jego stanie oraz ewentualnych objawach zużycia części. Oprócz przeglądów okresowych, które mają na celu ocenę stanu technicznego należy również dokonywać wymian płynów eksploatacyjnych oraz filtrów. Są one z góry określane przez producenta pojazdu. Interwał może wynosić rok lub kilkanaście tysięcy kilometrów. Wiele również zależy od modelu samochodu oraz jego wyposażenia. Przykładem może być typ silnika lub jego moc. W zależności od tego okres wymiany płynów eksploatacyjnych może być krótszy lub dłuższy. Niemniej jednak wszelkie czynności mające na celu utrzymanie pojazdu w pełnej sprawności powinny być realizowane przez dobry warsztat samochodowy, który ma pozytywne opinie klientów końcowych. Tylko w takich miejscach zleceniodawca ma pewność, że usługa zostanie należycie wykonana z użyciem części wysokiej jakości. W przypadku flot pojazdów nie ma bowiem sensu oszczędzać na częściach. Samochody te muszą być w pełni sprawne oraz do dyspozycji pracowników o każdej porze dnia oraz nocy.

W związku z tym podczas okresowych przeglądów i prac konserwacyjnych w razie konieczności wstawiane są części o wysokiej jakości. Dotyczy to również płynów eksploatacyjnych i filtrów. Jak widać przeglądy samochodu należy realizować w ściśle określonych interwałach czasowych. Podczas podpisywania umowy o nadzór nad flotą warto poruszyć ten fakt z przedstawicielami warsztatu. W ten sposób wspólnie określić można częstotliwość wykonywania prac diagnostycznych oraz ich zakres. Dzięki temu w trakcie zawierania umowy można zawrzeć wszystkie niezbędne podpunkty, z których rozliczany będzie zleceniobiorca. W ten sposób uniknąć można wszelkich niedomówień.