Czy można samodzielnie odnowić samochód?

 

Każdy kierowca chce, aby jego samochód jak najdłużej zachował swój wygląd z chwili, kiedy wyjeżdżał z nim z salonu. Nie jest to łatwe ze względu na to, że duża część wewnętrznych elementów auta, takich jak tapicerka czy kierownica, jest często wykonana z wykorzystaniem skóry. Surowiec ten ma to do siebie, że bardzo szybko traci swój estetyczny wygląd, szczególnie, gdy nie dbamy o niego odpowiednio.

Jak odnowić kierownicę swojego samochodu?

renowacja kierownicy skórzanejSamochód w obecnych czasach nie jest jedynie środkiem transportu, ale często jest wyznacznikiem statusu społecznego jego posiadacza. Właśnie z tego względu większości posiadaczy samochodów zależy na tym, aby jak najdłużej zachowywać atrakcyjny wygląd swojej maszyny. Nie jest to jednak łatwe ze względu na to, że znaczna część wewnętrznych elementów obecnie produkowanych samochodów, jest pokryta warstwa naturalnej skóry. Ze względu na to, elementy te, takie jak skórzana tapicerka czy kierownica bardzo szybko tracą swój atrakcyjny wygląd. Na szczęście istnieje łatwy sposób na przywrócenie skórzanym elementom naszych aut wyglądu z chwili ich zakupu. Przykładem może być wykonana w domowych warunkach renowacja kierownicy skórzanej, którą każdy z nas może przeprowadzić samodzielnie, z wykorzystaniem dostępnych łatwo środków. Oczywiście, jeżeli mówimy o renowacji kierownicy, odnowić możemy jedynie zewnętrzną, cienką warstwę kierownicy czy tapicerki, która jest wykonana z warstwy skóry sztucznej. To właśnie ta cienka warstwa w pierwszej kolejności ulega zużyciu – pojawiają się na niej niewielkie pęknięcia, a potem bardzo nieestetyczne przetarcia.  Pojawianie się przetarć niestety eliminuje możliwość najprostszego odnawiania kierownicy, przez jej pomalowanie farbą do skór. Ten sposób jest możliwy do wykonania w przypadku takich skórzanych kierownic, których skórzana warstwa trzyma się pewnie powierzchni kierownicy oraz nie pojawiły się jeszcze dziury czy przetarcia. W takim przypadku, zanim przystąpimy do lakierowania kierowcy, najpierw musimy dokładnie oczyścić jej powierzchnię tak, aby nie można było wyczuć żadnych nierówności. Następnie skórę taką odtłuszcza się i maluje właściwym lakierem o wybranym przez nas kolorze. Bardzo ważne jest, aby kolor ten był zbliżony do koloru pierwotnego, ale nie musi być identyczny.

Jak widać, każdy z nas w bardzo prosty i tani sposób może sprawić, że samochód będzie wyglądał niemal tak samo dobrze, jak w chwili jego zakupu. Wystarczy skorzystać z dostępnych szeroko środków do renowacji elementów samochodu, aby przywrócić mu dawny blask. Warto pamiętać jednak, aby przed odnowieniem danej powierzchni dokładnie ja oczyścić.