Czy warto uzdatniać wodę we własnym zakresie?

Parametry wody w naszych kranach bywają różne, nie zawsze zadowalające, a wręcz przeciwnie. Jakość wody, zarówno tej czerpanej ze studni, jak i tej, którą oferują nam wodociągi, wciąż spada, i choć często mieści się w unijnych normach, niestety bywa dla nas dużym problemem. Woda może być szkodliwa nie tylko dla nas samych (choć i tu zdarzają się różne historie), ale przede wszystkim złej jakości woda działa na nas pośrednio. W zasadzie wpływa bardziej na nasze portfele, ponieważ bywa przyczyną wielu kosztownych awarii i problemów ze sprzętami gospodarstwa domowego.

Uzdatnianie wody w domu się opłaca

wydajna stacja uzdatnianiaPoprawa parametrów wody, którą użytkujemy w domu często jest jedynym właściwym rozwiązaniem wielu problemów. Niestety nie możemy zgłosić skargi do wodociągów, jeśli nasza woda jest za twarda (a tutaj często bywa naprawdę źle), ponieważ nawet takiej jakości woda nie zagraża naszemu zdrowiu, a więc wszelkie normy są z pozoru zachowane. Fakt, że tak twarda woda niszczy nasze pralki, zmywarki, a co gorsza instalację c.o. i wymienniki ciepła w kotłach, nie ma tu nic do rzeczy. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wydajna stacja uzdatniania, która pozwoli nam na korzystanie z wody o ustalonych przez siebie parametrach w całym domu. Jeśli jakość wody nie jest najgorsza, możemy pozwolić sobie na pojedyncze filtry przy konkretnych miejscach poboru, np. filtr węglowy w kuchni czy zmiękczacz przy pralce. Jeśli jednak nasza woda wymaga kompleksowego działania, zdecydowanie lepiej poradzi sobie wydajna stacja uzdatniania wody zamontowana w miejscu wejścia instalacji do budynku. Możliwości filtracji jest naprawdę wiele, dlatego niezależnie od tego, jak złą mamy wodę, stacja sobie z nią poradzi. Najczęściej stosowane filtry to filtry mechaniczne, węglowe, odżelaziacze, odmanganiacze, zmiękczacze, sterylizatory oraz filtry z odwróconą osmozą. Możliwość zastosowania kombinacji kilku sposobów filtracji pozwala na uzyskanie wody o dokładnie takich parametrach, jakie są dla nas najkorzystniejsze.

Choć wydatek na kompleksową stację do uzdatniania wody nie jest najmniejszy, pamiętajmy, że pozwoli on nie tylko cieszyć się z idealnej wody w domu, ale zadba o sprawną i bezawaryjną pracę urządzeń grzewczych i pralniczych, których naprawy bywają bardzo kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe. Wystarczy powiedzieć, że wymiana zatkanego przez kamień kotłowy wymiennika ciepła w przepływowym ogrzewaczu wody to koszt ponad tysiąca złotych. Doliczmy do tego grzałkę w pralce, oszczędność na filtrach do dzbanków czy ekspresów do kawy, czy zmniejszone zużycie detergentów, a wychodzi całkiem pokaźna kwota.