Czym jest EMS?

Elektryczna stymulacja mięśni (ang. Electrical Muscle Stimulation – EMS) jest jedną z powszechnie stosowanych  w fizjoterapii metod terapii uszkodzonych mięśni. Głównie wykorzystuje się ją w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelkiego rodzaju kontuzjach i chorobach. Metoda ta polega na wykorzystaniu prądu o przebiegu prostokątnym. Jest powszechnie stosowana w terapii urazów mięśniowych, poprawie napięcia mięśniowego i krążenia krwi.

Zalety stosowania EMS

aparat ems sklepUrządzenie do EMS wykorzystuje impulsy elektryczne, które stymulują nerwy w leczonym obszarze. Do zabiegu stosuje się płaskie elektrody silikonowo – węglowe. Poprawne ułożenie elektrod tworzy obwód zamknięty, przez który przepływa prąd. Podczas impulsu dochodzi do jednoczesnego pobudzenia wszystkich włókien nerwowych. Odmiennie jest w przypadku skurczu naturalnego mięśnia, kiedy nie wszystkie włókna są aktywne. Elektrostymulacja dąży do tego, aby skurcz wywołany przy pomocy aparatu był podobny do naturalnego, czyli skurczu tężcowego. Te zabiegi zalecane są osobą, które mają problem z wykonywaniem ćwiczeń w tradycyjny sposób. Aby uzyskać oczekiwany efekt terapeutyczny ważne jest zastosowanie odpowiedniej częstotliwości, natężenia i przebiegu impulsu. Elektrostymulacja niesie za sobą zmniejszenie napięcia mięśniowego, zapobiega lub opóźnia zanik mięśni. Zwiększa lokalne krążenie krwi, zapobiega zakrzepicy żylnej (natychmiastowa stymulacja pooperacyjna mięśni łydki). Utrzymuje lub zwiększa zakres ruchomości. Celem zabiegu jest wymuszenie pracy mięśni. Jeśli elektrostymulacja nie jest częścią rehabilitacji w ośrodku medycznym, można przeprowadzić ją prywatnie. Taką usługę oferuje wiele salonów kosmetycznych, odnowy biologicznej, masażu itp. Koszt jednego zabiegu na wybrany obszar ciała uzależniony jest od konkretnej placówki i waha się od 50 do ponad 200 zł. Aparat EMS sklep znajdziemy na wielu platformach internetowych. Terapia z wykorzystaniem elektrod może wspomagać modelowanie sylwetki. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów odchudzających nie zastąpi zdrowego stylu życia i regularnych ćwiczeń.

Zabieg elektrostymulacji nie zawsze może zostać przeprowadzony. Za każdym razem powinien być przeprowadzony wywiad medyczny z lekarzem. Jest on wykluczony w przypadku osób cierpiących na choroby serca, mających epilepsję, stany zapalne skóry oraz spastyczne porażenie mięśni. W przypadku elektrostymulacji na nogi, przeciwwskazaniem są żylaki. Zabiegu nie powinno się stosować w przypadku guzków oraz nowotworów o niewiadomym pochodzeniu.