Czym jest fotogrametria?

 

Dawniej kartografowie, by wytworzyć mapę wyruszali w długie rejsy statkiem, a by dokonać dokładnych pomiarów schodzili na ląd. Dawniej mapy były wytwarzane nie dość dokładnie i nie oddawały rzeczywistego stanu rzeczy, pomimo że składały się na czyjś dorobek życia. Teraz to urządzenia takie jak dron pozwalają na najlepsze wytwarzanie dokładnych map, czyli przydają się w dziedzinie fotogrametrii.

Drony i dziedzina fotogrametrii

dron fotogrametriaDrony to niewielkie statki latające, których pilot znajduje się na ziemi i stamtąd ma podgląd na sterowanie urządzeniem. Drony są wyposażone w kamery, które rejestrują obraz pod nimi. Po wylądowaniu takiego drona można z niego zgrać zebrane dane. Drony wzbijają się na różną wysokość i stamtąd mogą zarejestrować obraz. Co więcej, największą chyba zaletą drona jest to, że są one w stanie zatrzymać się nad powierzchnią. Znad powierzchni drony są w stanie wykonać serię filmów i zdjęć o wysokiej jakości, które można przybliżać, a mimo to nie tracą na jakości. Drony można zakupić do celów własnych, jako atrakcyjny gadżet, który eksploruje przestrzeń powietrzną. Wtedy są to urządzenia, które posiadają jedynie podstawowe funkcje. Te drony, których używa się do fotogrametrii to urządzenia, które posiadają bardziej zaawansowaną technologicznie aparaturę. Dawniej korzystano także z lotów helikopterem czy samolotem, by jak najwierniej przedstawić ukształtowanie terenu. Takie loty były obarczone ryzykiem wystąpienia awarii w maszynie i rozbicia się. Dron, jako niewielki statek, jest pozbawiony załogi, wobec czego nie występuje tu ryzyko pozbawienia kogoś życia. Po zebraniu danych przez dron, materiały z niego zostają sczytane i poddane analizie. Dzięki specjalnym programom graficznym do tworzenia map 3D dane z drona stają się podstawą do konstrukcji mapy. Teraz już większości przypadków dron fotogrametria to pojęcia, które występują razem. Na rynku ogłasza się wiele firm, które dla nas wykonują takie odczyty. Można je zamówić, jeżeli ktoś chce poznać ukształtowanie własnego terenu na własny użytek, ale także jeżeli taka mapa jest mu potrzebna do dokumentacji terenu. W ten sposób można także określać złoża mineralne występujące na danej glebie, a także wyznaczać granice działki. Drony to maszyny, które są w stanie przelecieć nawet nisko nad ziemią, a co najważniejsze korzystanie z nich nie jest kosztowne. Nie tylko prywatni klienci korzystają z tego rozwiązania, ale także władze państwowe, szczególnie po to, by docierać w tereny, które są trudnodostępne, takie jak tereny parków narodowych.

Drony i fotogrametria stają się coraz bliskimi pojęciami. Pozwalają opracować dokładną mapę terenu i przeskalować siatkę ukształtowania geologicznego, bez naruszania czyjegoś zdrowia. Pomiarów dokonują niezwykle szybko i sprawie, a także mamy pewność, że pomiary są poprawne i dokładne. Korzystają z nich osoby prywatne, a także przedstawiciele władz państwowych, by poznać dokładny sposób ukształtowania zarządzanym terenem.