Rozwój przemysłu hutniczego oraz stalowego przyczynił się do tego, że coraz częściej mamy do czynienia ze specjalistycznymi problemami, które mogą nam zdecydowanie utrudniać pracę. Rodzaje stali, których jest ogromna ilość to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej, która jest potencjalnymi trudnościami w kontekście obróbki stali. Na szczęście, wraz z nastawaniem nowych problemów, bardzo szybko zaczynają pojawiać się nowoczesne rozwiązania, które zdecydowanie wychodzą naprzeciw.
Gorąca plazma jako narzędzie przemysłowego
Jednym z takich problemów jest rzecz jasna trudność związana z precyzyjnym cięciem stali. Niemniej jednak, dzięki specjalistycznym rozwiązaniom technicznym została opanowana sztuka przecinania stali plazmą. Coraz częściej możemy spotkać przecinarki plazmowe z akcesoriami, które cechują się różnorodnymi osiągami oraz wyjątkowymi cechami. Wiele z tych przecinarek to nowoczesne urządzenia, które bardzo szybko zyskały sobie przychylność wielu specjalistów w dziedzinie i stały się nieodłączną częścią wielu zakładów przemysłowych. Niemniej jednak, na czym tak naprawdę polega przecinanie plazmowe? Absolutną podstawą jest stworzenie kanału elektrycznego dla niesamowicie mocno rozgrzanego, naelektryzowanego, zjonizowanego gazu. Dzięki temu, możliwym jest cięcie stali z prędkością nawet dziesięciu metrów na minut, co jest niezłym wynikiem. Warto jednak wspomnieć, że bardzo wiele zależy od tego, jakie są parametry łuku plazmowego, który jest rzecz jasna głównym sposobem cięcia stali. Dzięki zastosowaniu plazmy w przecinaniu stali, możliwym jest przecinanie blach o grubości wynoszącej ponad czterdzieści milimetrów, najczęściej maksymalnie do sześćdziesięciu milimetrów. Warto jest też zauważyć, że w przypadku stali specjalistycznych, takich jak nierdzewne albo kwasoodporne, to efektywność tego cięcia spada o kilkanaście procent. W procesie cięcia plazmowego niezmiernie ważnym jest odpowiednia ochrona naszego ciała. Przede wszystkim, oczy muszą odpowiednio zasłonięte, a na rekach muszą znajdować się rękawice. Dodatkowo, absolutnym obowiązkiem jest upewnienie się, że nie przebywamy w pomieszczeniu z materiałami łatwopalnymi.
Jak więc widzimy, cięcie plazmowe to niesamowicie skuteczny sposób na cięcie stali zwykłej, jak i tej specjalistycznej. Odkryte w roku 1960, nadal jest najbardziej popularną metodą cięcia stali i nie zapowiada się na to, żeby póki co wyszło z mody. Ta metoda jest udoskonalana na bieżąco i wdrażane są coraz to kolejne nowinki techniczne, aczkolwiek zasada pozostaje ta sama.