Czym jest sztauowanie kontenera morskiego?

 

Transport morski i lotniczy zaliczane są do bardzo specyficznych środków transportowych. Pomimo tego, że wykorzystuje się je bardzo często, ich załadowanie, rozładowywanie i przeładowanie wymaga niezwykle dużej wiedzy i odpowiedniego podejścia. Zarówno rozlokowanie kontenerów na statku, jak i załadowanie samego kontenera, powinny być odpowiednio przemyślane. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, kiedy podczas transportu towar zostanie uszkodzony bądź dojdzie do poważnych awarii na statku.

Sztauowanie kontenerów morskich

sztauowanie kontenera morskiegoBardzo wiele rzeczy wysyłanych jest statkami, ponieważ są one w stanie jednorazowo załadować bardzo dużą ilość ładunku. Z kontenerów korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które mają kontrahentów na innych kontynentach i chcą w stosunkowo tani sposób dostarczyć im zamówione towary. Skoro odpowiednie zapakowanie kontenera jest istotne, to jakimi sposobami należy kierować się podczas realizacji tego typu zadań? Sztauowanie kontenera morskiego to nic innego jak umiejętne rozmieszczenie i zabezpieczenie znajdującego się w nim ładunku. Według ogólnych zasad pakowania kontenerów najcięższe rzeczy umieszczone powinny być w jego środkowej części. Aby nie przemieszczały się stosuje się specjalne uchwyty oraz zapory, które najczęściej wykonywane są z drewna. Kolejne elementy rozkłada się równomiernie na powierzchni dna kontenera. W ten sposób będzie można z łatwością go podnieść bez obawy o wywrócenie czy przechylenie w jakimkolwiek kierunku. Jest to istotne nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia równomiernie rozłożonego ładunku na statku. Należy o to zadbać również dlatego, że w portach i innych centrach przeładunkowych do przeniesienia kontenera wykorzystuje się żurawie. Podniesiony z ziemi kontener pod wpływem sił grawitacji mógłby się przechylić, a umieszczone w nim rzeczy uszkodzić. Na szczęście na rynku są specjalne przedsiębiorstwa, które zajmują się realizacją usług związanych ze sztauowaniem kontenerów. Usługa ta wcale nie jest bardzo kosztowna.

Korzystając z takiej oferty możemy liczyć na to, że profesjonaliści zadbają o odpowiednie zabezpieczenie naszego ładunku. Bardzo często w ofercie znaleźć można nie tylko sztauowanie i pakowanie kontenerów, ale również ich wysyłkę. Usługa może być zrealizowana albo w siedzibie przedsiębiorstwa zewnętrznego, albo w firmie. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych sposobów wysyłki różnego rodzaju materiałów, które muszą zostać umieszczone w stalowej skrzyni i załadowane na statek.