Czym malować meble?

Malowanie mebli to idealny sposób na ich szybką personalizację. Wystarczy chwycić za pędzel, wiaderko z wybraną farbą i puścić wodze wyobraźni. Abyśmy mogli cieszyć się efektem naszych prac przez długi czas, konieczny jest wybór odpowiedniej farby.

Farba do mebli – jak wybrać? 

farba kredowa do mebliNiezależnie od tego, jaką farbę wybierzemy, każdy malowany mebel wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli jest on drewniany i surowy, warto wcześniej zetrzeć go papierem ściernym, by jego powierzchnia była gładka i równo przyjmowała nakładaną farbę. Jeżeli nie mamy sprawy w używaniu papieru ściernego lub podoba nam się tekstura surowego drewna, możemy zastosować specjalny podkład pod farbę. Mebel należy także dokładnie odtłuścić i zetrzeć z niego wszelkie drobinki kurzu. Następnie wybieramy odpowiednią farbę. Do malowania mebli, najczęściej wybiera się farbę akrylową. Szybko schnie i zostawia ładne, połyskujące wykończenie. Jej minusem jest konieczność używania specjalnego podkładu. Farba akrylowa – nałożona nawet na wygładzony papierem ściernym mebel – będzie się łuszczyć i pękać. Jeżeli zależy nam na idealnym pokryciu mebla kolorem, warto zastanowić się nad farbą olejną. Należy mieć jednak na uwadze jej wyjątkowo nieprzyjemny zapach, który u wielu osób wywołuje bóle głowy. Świetnym jest farba kredowa do mebli. Nadaje się idealnie do odrestaurowywania starych, zużytych już przedmiotów. Dodaje im wyjątkowej, intrygującej tekstury. Nie wymaga także nakładania żadnego podkładu czy nawet wyrównywania powierzchni mebli papierem ściernym. Dużą zaletą farb kredowych jest ich ekologiczność. Powstają ze składników pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są pozbawione zapachu i całkowicie bezpieczne dla człowieka – nawet dla dzieci i osób cierpiących na astmę. Dzięki swojej lekkości, farba kredowa schnie bardzo szybko, bo – w zależności od producenta – od 15 do 20 minut. Jeżeli malujemy więcej niż jeden mebel, zawsze możemy w ten sposób zaoszczędzić dużo czasu – gdy malujemy jeden, drugi może już schnąć i czekać na nałożenie drugiej warstwy. Farba kredowa pozwala na uzyskaniu wielu efektów na swoich meblach, np. poprzecieranego vintage, rustykalnych pasteli lub nowoczesnych matów. Na rynku znajdziesz produkty o różnych wykończeniach – zarówno matowym, jak i połyskującym.

Malowanie mebli to świetny sposób na to, by twoje wnętrze miało ład i skład. Jeżeli zdecydujesz się zmienić kolor na ścianach lub ogólną stylistykę, nie musisz kupować nowych krzeseł lub stołu – zawsze możesz wykorzystać swoje ulubione meble drewniane i całkowicie je odmienić.