Stres, napięcie i pośpiech, które dotykają nas każdego dnia mają na nas niemały wpływ. Choć często wydaje nam się, że radzimy sobie z problemami dnia codziennego, to nieraz dopiero po dłuższym czasie, nasz organizm dopomina się o uwagę i… chwilę wytchnienia. Szybkie tempo w pracy, domu i w podróżach odbija się najsilniej na naszym układzie pokarmowym. Jelita bardzo łatwo reagują na stres. Właśnie dlatego przed trudnym egzaminem zatrzymuje nas wizyta w toalecie, a w brzuchu czujemy nieprzyjemny ucisk.
Co jeść w zespole jelita drażliwego
Negatywne emocje wpływają na prace naszych jelit oraz mikrobiom. Nie zawsze jednak prowadzą do poważnych schorzeń. Częściej dotykają nas problemy czynnościowe. Najpowszechniejszym jest zespół jelita drażliwego – optymalna dieta zrobi jednak porządek z takimi dolegliwościami. Jeśli przebadamy się dokładnie i zyskamy pewność, że problemy ze strony układu pokarmowego nie są związane z poważnymi usterkami w naszym organizmie, lekarz zapewne wskaże właśnie zespół jelita drażliwego. Najlepsze efekty w poprawie naszego samopoczucia w tym wypadku przyniesie odpowiednio dobrana dieta. Najważniejsze, żebyśmy jadali regularnie. Nigdy nie objadajmy się na zapas, spożywajmy w miarę równe porcje 5-6 razy dziennie. O ile błonnik jest zdrowy, o tyle przy zespole jelita drażliwego jego zbyt duża ilość może nasilić problemy. Naszym jelitom trudniej się trawi, w związku z tym jedzmy produkty lekkostrawne, które niekoniecznie zawierają zawrotne ilości błonnika. Białe pieczywo, ryż czy gotowane warzywa będą idealne. Owoce też lepiej, aby były spożywane po upieczeniu ich w piekarniku lub przyrządzeniu na parze. Naszym wrogiem jest też cukier i sól. Słodycze nasilą problemy z jelitami, zwiększając ilość grzybów w układzie pokarmowym, e negatywnie wpływając na bakterie probiotyczne, które są naszymi sprzymierzeńcami. Więcej niż jedna łyżeczka soli dziennie też nam się nie przysłuży. Często w zespole jelita drażliwego pomocna jest psychoterapia i praca z naszymi emocjami. Wyciszenie naszej głowy wpływa korzystnie na nasze jelita.
Zespół jelita drażliwego jest częstym problemem ludzi zabieganych i zestresowanych. Towarzyszy on negatywnym emocjom i napięciu. Jelita są bardzo podatne na sygnały ze strony mózgu. Możemy jednak pomóc sobie lekkostrawną dietą i regularnymi posiłkami. Jedzmy w spokojnej atmosferze, siedząc, a nie biegnąc na autobus. Tak proste czynności mogą skutecznie zniwelować większość objawów zespołu jelita drażliwego. Pomogą nam na dłuższy okres czasu, nie tylko doraźnie.