Jak to się dzieje, że nawet w dobie pandemii koronawirusa banki i firmy leasingowe mają ogromną ilość klientów chcących wziąć samochód w leasing? Wszystko wynika z tego, że jest to najbardziej opłacalna forma finansowania zakupu pojazdu dla firmy. Z tej opcji finansowania skorzystać może niemalże każda firma. Auto osobowe lub dostawcze a nawet ciężarówkę można wziąć w leasing już od pierwszego dnia prowadzenia własnej firmy. I stąd właśnie taka popularność leasingu w naszym kraju. A korzyści jest naprawdę wiele.
Samochody w leasingu to oszczędności podatkowe
Wyjaśniając dokładnie korzyści wynikające z wzięcia samochodów w leasing zacząć trzeba od tego, że wszelkie opłaty i raty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W księgowości określa się to po prostu kosztami. A jak wiadomo wszelkie koszty obniżają należny do zapłaty podatek dochodowy. Zatem faktury leasingowe pomniejszają dochód na podstawie którego oblicza się należny podatek. Jeśli płaci się podatek według skali to przy osiemnastu procentach podatku oszczędza się właśnie tyle procent z wartości każdej zapłaconej faktury leasingowej. Jak łatwo policzyć na racie w wysokości tysiąca złotych można zaoszczędzić niespełna dwieście złotych. Zatem pod względem podatkowym bardzo opłaci się wziąć samochód leasing Katowice, ale takie rozwiązanie opłaci się również z innych powodów. Taka forma finansowania jest najtańszą z wszelkich możliwych form finansowania dla przedsiębiorców. Wystarczy napisać, że całkowite koszty leasingu wziętego na okres pięciu lat wyniosą około dziesięciu procent wartości samochodu. Przy kredycie firmowym z takim oprocentowaniem trzeba się liczyć w skali jednego roku. Różnica jest więc kolosalna, a do tego jeszcze o wiele łatwiej jest dostać leasing niż kredyt firmowy. Wszystko dlatego, że w leasingu to właśnie pojazd stanowi jego zabezpieczenie. A do kredytu trzeba posiadać odpowiednią zdolność, która obliczana jest na podstawie dochodów. Wiele firm leasingowych i banków oferuje leasing jedynie na oświadczenie o dochodach.
Obserwując rynek motoryzacyjny i dane sprzedażowe salonów samochodowych można z łatwością zauważyć, że w przypadku aut kupowanych dla firm leasingi stanowią osiemdziesiąt procent wszystkich transakcji. Oznacza to, że zdecydowana większość przedsiębiorców właśnie w ten sposób finansuje powiększenie firmowej floty samochodowej. Przed bankami i firmami leasingowymi rysuje się świetlana przyszłość, bo już chyba wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o tym, że leasing się po prostu opłaci.