Dodatek witamin i suplementów dla konia sportowego

Prawidłowy wzrost i rozwój konia uzależniony jest od dostarczanych mu do organizmu witamin i składników odżywczych. Bez tego zwierzęta mają problemy z osiąganiem odpowiedniej do ich wzrostu wagi, cierpią na brak apetytu, niedokrwistość, słabą rozrodczość i spadek wydolności. Dodawanie potrzebnych witamin i suplementów dla konia sportowego pomoże uniknąć urazów i chorób oraz poprawi jego żywotność i regenerację po wysiłku.

Dieta dla konia sportowego z dodatkiem suplementów

witaminy i suplementy dla koni sportowychSpożywanie różnego rodzaju pasz, niezależnie jak świeżych i dobrej jakości, może czasami nie dostarczać koniom wszystkich składników odżywczych jakie są im potrzebne. Może to być spowodowane ich problemami z uzębieniem czy też niedostatecznym rozwojem flory bakteryjnej w jelitach. Aby koń sportowy osiągał jak najlepsze wyniki należy zbilansować jego dietę i dodać do niej kilka suplementów, które uzupełnią braki niedostarczane przez paszę. Najważniejsze witaminy i suplementy dla koni sportowych powinny zawierać witaminy z grupy B, D i E oraz odpowiednią dawkę elektrolitów. Hodowcy, którzy chcą aby ich koń był jak najbardziej aktywny, muszą zadbać o jego wydolność mięśni i ich regenerację po wysiłku, transport tlenu w ciele oraz zwiększone pobieranie pożywienia i zmniejszony stres. Pomoże to uniknąć chorób wrzodowych i chorób serca, które mogą zaważyć na karierze sportowej wierzchowca. Witamina E warunkuje prawidłowy stan mięśni, dzięki czemu zwiększa się zdolność wysiłkowa konia. Wśród witamin z grupy B znajdują się te odpowiedzialne za funkcjonowanie układu pokarmowego i transport tlenu do mięśni, co pozytywnie wpływa na temperament konia – jest spokojniejszy i mniej skłonny do nerwowych zachowań. Elektrolity są natomiast niezbędne do zmniejszania ciepła generowanego przez pracę mięśni. Aby ochładzać ciało, koń poci się, wydalając potrzebne mu sole mineralne i wodę. Stosowanie elektrolitów przyspiesza regenerację tego procesu, koń szybciej odzyskuje energię po wysiłku. Dieta bogata w witaminy i suplementy dla konia sportowego może więc pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie i osiągi a także na jego spokój i energię.

Hodowcy koni starają się dodawać do ich diety wszelkie dodatki witaminowe, które pomagają uzupełniać braki spowodowane niedostatecznym pobieraniem paszy. Aby witaminy i suplementy pozytywnie wpłynęły na zdrowie konia muszą być one do niego dopasowane. Inne dodatki wspomogą pracę mięśni konia sportowego a inne pomogą starszym wierzchowcom w zachowaniu odpowiedniej wagi. Ważne jest aby znać swojego konia i jego potrzeby.