Pośpiech czasami prowadzi do pomyłek, szczególnie wśród osób nie mających większego doświadczenia w tym co zamierzają robić. Tak też było w przypadku wymiany starych i zużytych dysków rejestratora na naszym obiekcie, które funkcjonowały od początku działania monitoringu. Nie zdziwiło nas wcale że nowe dyski przepaliły się ledwie po kilku minutach po podłączeniu do rejestratora bo, jak się okazało, kierownictwo chciało zaoszczędzić i kupiło zwykłe dyski twarde do komputera stacjonarnego.
Pamięć masowa do rejestratorów monitoringu
Mimo iż pozornie wyglądały identycznie, twarde dyski przeznaczone do stacjonarnych komputerów nijak nie mogły być użyte w rejestratorze systemu monitorowania, przede wszystkim przez ich całkowicie odmienną zasadę działania. Dyski komputerowe przeznaczone były do przechowywania danych i tylko okazyjnego ich nadpisywania czy usuwania i zwyczajnie nie były zaprojektowane do znoszenia obciążeń, jakie wywoływała praca w trybie ciągłym. Dedykowane twarde dyski do rejestratorów monitoringu zamiast przechowywać dane działały w trybie ciągłym, bez przerwy zapisując i nadpisując zawartość pamięci. Obydwa typy dysków nie mogły być zamieniane, bo podczas gdy dyski komputerowe niszczyły się niemal natychmiast, to dyski do rejestratorów po podłączeniu do komputera miały o wiele mniejszą pojemność niż zakładana, o ile w ogóle zostały przez system operacyjny rozpoznane. Oczywiście, istniała możliwość zapisu twardych danych na dysku rejestratora, aczkolwiek nawet najmniejsze pliki znacznie zmniejszały pojemność i czas zapisu materiału i mogły prowadzić do spowolnienia działania dysku, który nie był przeznaczony do przechowywania danych. Oczywiście, dyski o większej pojemności mogły przechować materiał z dłuższego okresu, aczkolwiek faktyczna ich pojemność była zależna zarówno od używanego systemu, jak i ilości oraz jakości kamer. Większa ilość kamer o wysokiej jakości wymagała zastosowania dysków o większych pojemnościach, czasem nawet kilku urządzeń jednocześnie, choć sama jakość obrazu była wystarczająca, by nie uważać konieczności inwestycji w pamięć za mankament.
Dyski twarde do rejestratorów miały jeszcze jedną cechę, odróżniającą je od dysków komputerowych, a mianowicie były niesamowicie wytrzymałe. Nawet pomimo ciągłej pracy, mogły być w użyciu przez wiele lat i nie stracić na wydajności, a zastosowanie kilku urządzeń jednocześnie nie tylko powiększało czas przechowywania, ale również odciążało pojedyncze dyski, jeszcze bardziej zwiększając ich żywotność.