Energooszczędność od kilkunastu lat jest kluczowym słowem w budownictwie. Inwestorzy poszukują coraz bardziej nowoczesnych i tanich w eksploatacji rozwiązań, które pozwolą im cieszyć się niedrogim w utrzymaniu budynkiem. Nie bez znaczenia jest także samowystarczalność, a przynajmniej częściowa niezależność. Nie od dziś wiadomo również, że największym kosztem, jaki ponosi się z tytułu użytkowania nieruchomości są koszty jej ogrzewania, na których można sporo zaoszczędzić z nowoczesną technologią.
Pompa ciepła – czyste ogrzewanie
Tradycyjne kotły na paliwa stałe nie są już tak chętnie montowane. W zasadzie większość nowych inwestorów poszukuje czegoś zupełnie innego, co pozwoli cieszyć się czystą energią, za którą nie trzeba będzie dużo płacić. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła jako samowystarczalny sposób ogrzewania, bądź we współpracy z kotłem. Ogrzewanie pompą ciepła ma dwie podstawowe zalety: wykorzystuje energię odnawialną (czerpie ciepło z gruntu, wody lub powietrza), oraz w zależności od rodzaju pompy jest to tani lub bardzo tani w eksploatacji sposób ogrzewania domu. Wśród kilku rodzajów pomp ciepła najbardziej ekonomiczną i efektywną jest gruntowa pompa ciepła, czyli ta pobierająca ciepło poprzez kolektory poziome lub pionowe. Te drugie – tzw. sondy gruntowe – są najbardziej efektywne, ponieważ umieszcza się je na ogromne głębokości (nawet 200m), gdzie temperatury są niemal stałe, zawsze dodatnie, niezależnie od temperatury powietrza. Kompleksowe odwierty pod pompy ciepła z sondami gruntowymi pozwolą także na wykorzystanie nawet niewielkiej powierzchniowo działki, czego nie można powiedzieć o kolektorach poziomych. Wymienniki poziome potrzebują dużo większej przestrzeni, aby praca całego układu miała sens i była efektywna. Pamiętajmy jednak, że wielkość instalacji trzeba dostosować do rocznego zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Parametr ten pozwoli nam określić, jaka wielkość sond będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem i pozwoli ograniczyć koszty inwestycyjne całego przedsięwzięcia.
Nie bez znaczenia jest także górne źródło ciepła, czyli rodzaj instalacji grzewczej zamontowanej w budynku. Ogrzewanie pompą ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym i popularnym ogrzewaniem podłogowym. Dlaczego? Ponieważ w takiej instalacji panuje maksymalna temperatura 40 stopni Celsjusza, zatem będzie potrzebne znacznie mniej energii elektrycznej. Można oczywiście posłużyć się tradycyjnymi grzejnikami rozgrzewającymi się do wyższych temperatur, jednak koszty użytkowania będą rosły.