Farby do renowacji mebli dziecięcych

 

Niezależnie, czy kierujesz się modą na re-use i hand made, troską o środowisko, czy też sentymentem do rodzinnych pamiątek, renowacja mebli pozwoli dać im drugie życie. Szczególnym przypadkiem jest odnawianie mebli dziecięcych. Użyte do malowania mebli dziecięcych farby muszą być bezpieczne oraz bezwonne, aby pomieszczenia, w których staną nie wymagały wielotygodniowego wietrzenia. Nowoczesne technologie produkowania farb dają możliwość naprawdę szybkiego wstawienia mebla do zamkniętego pomieszczenia i rozpoczęcia jego użytkowania.

Bezpieczna farba do mebli

farby do mebli dziecięcychRodzice, którym zależy, aby meble w pokoju jego dziecka były ładne i niepowtarzalne często decydują się na zakup używanych, ale solidnych, drewnianych mebli i samodzielne odnowienie ich zgodnie z własnymi preferencjami. Bardzo często renowacja mebli dotyczy dziecięcych łóżeczek, które nie niszczą się, a jedynie wymagają odświeżenia lub dopasowania do kolejnego pokoiku, w którym będą służyć przez kolejny rok lub dwa lata. Ze względu na małego użytkownika najważniejszą normą jaką muszą spełniać farby do mebli dziecięcych musi być norma Bezpieczeństwo Zabawek. Jest to zespół cech bezpieczeństwa pozwalający na swobodne użytkowanie pomalowanych daną farbą mebli czy nawet zabawek, które mogą zostać włożone do buzi. Szczególnie polecane jako bezpieczne dla dzieci są farby na bazie wody. Dzięki wykluczeniu obecności rozpuszczalników meble zabezpieczone tego typu farbą szybko schną i równie szybko znika zapach z pomieszczenia, w którym mebelek się znajduje. Co więcej, w przypadku farb rozpuszczanych w wodzie jest on delikatny i nie drażni, tak jak znane nam wcześniej emulsje. Zazwyczaj dwukrotne pomalowanie powierzchni mebla daje satysfakcjonujący efekt, który daje na tyle trwałą powłokę, że nie trzeba już nakładać kolejnej warstwy z lakieru zabezpieczającego. Jednak wiele osób, znając temperament i wyobraźnię swoich pociech woli mimo wszystko wykonać również lakierowanie. Nic dziwnego, wszak niebawem łóżko może stać się statkiem kosmicznym.

Pomimo atestowania farb do mebli dziecięcych trzeba mieć na uwadze, że przygotowania do powitania na świecie noworodka trzeba zacząć odpowiednio wcześnie. Malowanie ścian trzeba wykonać minimalnie 8 tygodni przed zamieszkaniem w nich malutkiego człowieka. W przypadku renowacji dziecięcego łóżeczka również warto w podobnym czasie ukończyć prace i pozostawić mebel do całkowitego wyschnięcia i wywietrzenia. Podobnie jest z użytkowaniem farb przez ciężarne kobiety. Lepiej chuchać na zimne.