Jak działają automatyczne roboty koszące?

 

Wiele się ostatnio mówi o urządzeniach koszących działających samodzielnie. Tak zwane automatyczne roboty koszące lub inaczej automatyczne kosiarki reklamowane są na każdym kroku jako remedium na konieczność biegania po posesji z kosiarką. Pewnie, że każdy chciałby mieć takiego robota, ale nie wszyscy wiedzą nawet na jakiej zasadzie działa taki robot koszący. Pewne jest jedno – jego używanie jest bardzo wygodne dla właścicieli. Nie trzeba się nawet zastanawiać nad koszeniem trawy na podwórku.

Robot koszący zrobi wszystko za nas

roboty koszące ze stacją bazowąCzy rzeczywiście jest tak, że robot koszący zrobi wszystko za nas samodzielnie? Nie do końca, bo bez naszej ingerencji nie będzie on działał jak powinien. To nie jest tak, że wypuścimy robota na podwórko i on będzie wiedział od razu gdzie ma kosić. Tego nie wie czasem nawet sam właściciel posesji. Musimy zacząć od tego, żeby robota koszącego uruchomić i odpowiednio ustawić. Najlepsze są oczywiście roboty koszące ze stacją bazową, w której będą się ładować albo do której będą zrzucać skoszoną trawę. Wszystko zależy od modelu urządzenia oczywiście. Jeśli zdecydujemy się na najdroższy model to możemy być pewni, że robot będzie wszystko robił samodzielnie. Nie zmieni to jednak faktu, że trzeba go na początku odpowiedni przygotować do pracy. W ogrodzie trzeba rozwinąć naokoło miejsc do koszenia specjalny przewód elektryczny. Będzie to bardzo cienki drucik, który musimy delikatnie przykryć warstwą ziemi. Ten drucik jest bardzo istotny dla robota koszącego, bo będzie to jego niewidzialna ściana. Robot nie wyjedzie poza obręb oznaczony tym drucikiem. Drugą kwestią będzie zaprogramowanie miejsca, w którym umieścimy stację dokującą. Trzeba to wszystko ustawić w taki sposób, żeby kosiarka wiedziała gdzie ma się podłączyć do ładowania. W miejscu dokowania można też zrobić strefę zrzutu skoszonej trawy dla robotów z koszem na trawę. Decydując się na zakup robota koszącego warto przemyśleć też kosiarkę w wersji zdalnie sterowanej. To może być jeszcze ciekawsze, bo kosiarką sterujemy jak zdalnie sterowanym samochodzikiem.

Automatyczne kosiarki działają na bardzo prostej zasadzie. Poruszają się tylko tam, gdzie im to umożliwimy. Wystarczy jedynie określić granicę, którą tworzy się przez wmontowanie w ziemię cienkiego drucika. Im większa powierzchnia do poruszania się kosiarki tym łatwiej wszystko ustawić i aktywować. Do kosiarki trzeba również podpiąć stację bazową. Będzie to miejsce, w którym kosiarka naładuje swój akumulator w trakcie całego dnia pracy.