Jak najlepiej ogrzać dom?

 

Zarówno w domach, jak i mieszkaniach dba się, by temperatura w pomieszczeniach była optymalna. W trakcie upalnego lata można schodzić pomieszczenia włączając klimatyzację, a gdy w zimie pokoje się wychłodzą, wtedy trzeba okręcić kaloryfery. Żeby dawały ciepło niezbędne jest rozpalenie kotła pieca lub podłączenie się do innej instalacji grzewczej opalanej gazem lub olejem.

Odpowiednie ogrzewanie domu instalacją grzewczą

podłogowe instalacje grzewcze na ŚląskuW blokach najlepiej podłączyć się do centralnego ogrzewania, które zapewnia miasta przez ciepło z elektrociepłowni. Można też opalać gazem, olejem czy energią elektryczną. W piecach kaflowych możliwe jest palenie za pomocą drewna lub węgla. Od kilku lat utrzymuje się trend posiadania podłogowego ogrzewania. Kiedyś nie można było instalować go pod panelami, tylko pod płytkami, dlatego podłogowe instalacje grzewcze na Śląsku były tak szalenie popularne w łazienkach. Teraz dzięki rozmieszczeniu rur po całej powierzchni domu czy mieszkania można równomiernie ogrzać cały dom. Sama podłoga złożona z cienkich paneli czy płytek oddaje ciepło. Oczywiście, to, że pod naszymi stopami biegnie instalacje grzewcza nie oznacza, że będzie nam paliła w nogi jakbyśmy przyłożyli je do rozgrzanego kaloryfera. Odpowiednio założone podłogowe ogrzewanie ma dawać poczucie komfortu i lekko wyczuwalne ciepło w nogach. Jeżeli temperatura jest za wysoka i stojąca na instalacji grzewczej czuje się ciepło to znak, że temperatura jest za wysoka. Wraz z postępem technologicznym rozszerzyła się oferta instalacji podłogowej i teraz można położyć ogrzewanie płaszczyznowe elektryczne lub wodne. Co prawda, te pierwsze jest znacznie łatwiejsze w montażu i obsłudze, ale te drugi także jest dobrym rozwiązaniem tylko wymaga większego nakładu pracy. Na szerokich obszarach lepiej odnajdzie się instalacja wodna, gdyż będzie dawała ciepło nawet przez grubszą warstwę podłogi. Elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej w łazienkach, bo zazwyczaj są mniejsze i wyłożone płytkami. W nowoczesnym budownictwie bardzo łatwo założyć ogrzewanie powierzchniowe, gdyż łatwo o dostosowanie odpowiedniej, czyli nieco wyższej temperatury od ilości stopni otoczenia. Do ogrzewania podłogówki wystarczy tylko piec, który odpowiednio ogrzany będzie ogrzewał instalację, a pomoże mu w tym pompa ciepła.

Dowiedziono, że podłogę wyposażoną w instalację cieplną łatwiej utrzymać w czystości niż grzejniki. Jest to duży plus dla wielu, którzy martwią się, że dodatkowe wydzielane ciepło wpłynie na zwiększenie ilości kurzu w pokojach. Nie trzeba też obawiać się o roztocza, gdyż nie mają one szans na przetrwanie na powierzchni podłogowej instalacji cieplnej.