Jak ogrzać halę zimą?

 

W okresie jesienno – zimowym rozpoczynamy okres grzewczy. Dotyczy to zarówno naszych prywatnych mieszkań jak i miejsc pracy. Mam tu na myśli nie tylko biura ale także sale wielkopowierzchniowe takie jak hale i magazyny, na których także pracują przez cały rok ludzie. Na pewno jest to duże wyzwanie zarówno dla projektanta instalacji jak i właściciela budynku czy jego zarządcy. Ogrzewanie tak dużych przestrzeni może być realizowanych na kilka sposobów. Jakich? O tym kilka słów poniżej.

Ogrzewanie hali z pomocą nagrzewnic

ogrzewanie halNajważniejszym elementem efektywnego ogrzewania jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. W tego typu pomieszczeniach temperatura powietrza nie musi być bardzo wysoka a regulujące je urządzenia mogą pracować czasowo – w wyznaczonych porach. Dlatego podstawą dobrze działającego systemu jest jego elastyczność. Dostosowanie go do warunków i czasu pracy. Możliwość uruchamiania i wyłączania kiedy jest taka potrzeba oraz automatycznego a nawet zdalnego sterowania nim właściwie nawet z każdego miejsca na ziemi. Kluczowa jest także sama instalacja. Powinna być tak przygotowana aby nie była zbyt kosztowna. Dlatego należy z pomocą fachowców dobierać odpowiednie systemy, metody i urządzenia. Do najpopularniejszych nalezą nagrzewnicy. Jest to także najtańszy sposób ogrzewania. Nagrzewnice w szybki sposób dostarczą ciepłe powietrze. Mogą mieć kilka źródeł ciepła. Możemy wybrać nagrzewnice gazowe, wodne lub elektryczne. Samo źródło ciepła to tylko jeden aspekt tematu jakim jest ogrzewanie hal. Istotna jest także minimalizacja strat ciepła. W tym przypadku olbrzymie znaczenie ma izolacja ścian budynku i dachu. Odpowiednie docieplenie i uszczelnienie pomieszczenia. Przeważnie hale moją wiele otworów bramowych przez które błyskawicznie ucieka ciepło. Dlatego warto pomyśleć tez o zastosowaniu specjalnych kurtyn. Jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się do góry. Dlatego jego największa ilość będzie kumulować się pod sufitem a następnie wychodzić przez dach. W związku z tym warto zadbać o mieszanie się masz powietrza. Dzięki destratyfikatorom ciepłe powietrze z góry jest z powrotem zbijane do strefy w której pracują ludzie.

Za pomocą nagrzewnic możemy ogrzewać nie tylko murowane pomieszczenia ale także hale namiotowe. Przy wyborze sposobu ogrzewania ważne są także parametry towaru jaki przechowujemy, czy z którym pracuje nasz personel. Jest to główny czynnik w związku z którym dobieramy odpowiedni dla nas system. Jeśli będziemy chcieli ogrzać termę dla trzody chlewnej czy drobiu wówczas w celu ogrzewania sprawdzą się jeszcze oprócz nagrzewnic promienniki ciepła emitujące podczerwień.