Jak podłączyć wąż strażacki?

W obecnych czasach głównym medium do gaszenia pożaru, zostaje oczywiście woda. Dla ekip strażackich, zajmujących się gaszeniem ognia, najważniejsze jest jak najszybsze podłączanie sprzętu gaśniczego do hydrantu przeciwpożarowego. Do tego potrzebne są solidne i odporne złączki.

Główne zastosowania złącz strażackich

złącza strażackieW obecnych czasach nadal najpopularniejszym medium gaśniczym pozostaje woda. Wynika to z kilku jej zalet, przede wszystkim z faktu, że jest ona dostępna praktycznie bez ograniczeń – wystarczy podłączyć sprzęt do najbliższego miejskiego hydrantu. Należy jednak zdawać sobie sprawe z tego, że bardzo ważne jest, aby połączenie pomiędzy wężem strażackim, a hydrantem było możliwe jak najbardziej szczelne, a dodatkowo – by jego utworzenie nie zajmowało zbyt dużo czasu. W przypadku, gdy połączenie to nie będzie wystraczająco szczelne, może to powodować, że wydajność sprzętu gaśniczego będzie zbyt małą, aby skutecznie gasić duży pożar. Dlatego właśnie stałym wyposażeniem strażaków sa obecnie złącza strażackie. Złącza te to nic innego, jak niewielkich rozmiarów elementy, dzięki którym można w bardzo szybki sposób utworzyć połączenie pomiędzy sprzętem gaśniczym a hydrantem przeciwpożarowym. Wybierając odpowiednie złącza należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych cech. Przede wszystkim jest, aby użyte złączki były odporne, przede wszystkim na korozję, jak również na nagły wzrost ciśnienia przepływu. To pierwsze wynika oczywiście  z faktu, że woda w styczności z metalem powoduje jego skorodowanie, dlatego też złączki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. To drugie zaś jest wynikiem tego, że hydranty przeciwpożarowe dają dostęp do wód znajdujących się pod znacznie większym ciśnieniem. Wszystko po to, aby możliwe było właściwe zasilanie węży strażackich. Dlatego tez bardzo ważne jest, aby złączki wytrzymały ten nagły wzrost ciśnienia. Co ciekawe jednak, te niewielkie elementy nie musza być wykorzystywane jedynie w celach gaśniczych. Różne ich odmiany sa stosowane bowiem również w zastosowaniach produkcyjnych, szczególnie w przemyśle chemicznym, czy tez spożywczym. Tam używane złączki muszą być dodatkowo odporne również na kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi.

W obecnych czasach ekipy ratunkowe mają dostęp do znacznie wyższej jakości sprzętu. Dzięki temu, czynności takie jak gaszenie pożaru, mogą mieć znacznie szybszy przebieg. Jest to ogromna zaleta tych właśnie elementów i akcesoriów, takich jak na przykład różnego rodzaju złączki. Służą one do utworzenia połączenia pomiędzy wężem strażackim a hydrantem.