Jak wybielać firany?

Urządzenie mieszkania jest kwestią gustu. Kobiety przywiązują do tego dużo uwagi, ponieważ są estetkami i dbają o każdy szczegół. Natomiast mężczyźni skupiają się na najważniejszych elementach, które muszą się znaleźć w domu. Są pewne elementy wystroju, które na pierwszy rzut oka jasno określają, kto mieszka w danym miejscu. Są to najczęściej żywe rośliny na parapecie, bukiety kwiatów na stołach i firany oraz zasłony w oknach.

Czy można prać w pralce firany?

jak łatwo wybielić firankiW każdym domu i mieszkaniu znajdują się okna. Są one w pewnym sensie wizytówką, która jest widoczna z daleka od zewnętrznej strony, więc muszą być czyste i zadbane. Brak jakiegokolwiek wystroju okien świadczy o tym, iż nikt w danym lokalu nie mieszka, lub jest prowadzony remont. Kiedy kobieta odpowiada za wystrój wnętrza, to z pewnością w oknach się znajdą firany i zasłony, które dodają smaku i domowego klimatu każdemu pomieszczeniu. Jak wszystkie ozdoby, firany też trzeba prać, jednak czasem to nie wystarczy, żeby wyglądały jak nowe. W trakcie użytkowania, każdego dnia osiada na nich kurz, dym papierosowy, opary z gotowania, czy są narażone na ciągłe działanie promieni słonecznych. Te czynniki powodują, że firanki z czasem stają się żółte i bardzo nieestetycznie wyglądają. Żeby przywrócić im nieskazitelną biel, trzeba je wybielać, lub nawet wielokrotnie prać. Jeżeli chcemy wiedzieć jak łatwo wybielić firanki musimy zajrzeć do internetu, bo znajdują się tam sprawdzone sposoby na czyszczenie firan. Najprostszym sposobem jest zakup wybielacza, lub specjalnego proszku do prania tego typu tkanin. Jednak można spróbować też domowych sposobów, które także są skuteczne i dużo tańsze. Najłatwiej namoczyć firany w roztworze z soli przez kilka godzin, aby znów były śnieżnobiałe. W podobny sposób działa roztwór przyrządzony z wody i proszku do pieczenia. Są to tanie metody, które przynoszą zadowalające efekty w szybkim czasie. Firanki z naturalnych tkanin, trzeba koniecznie prać ręcznie, aby ich nie uszkodzić, natomiast sztuczne można wrzucić do pralki.

Firany najlepiej wybielać za każdym razem, kiedy je pierzemy, o to zabezpieczy je przed żółknięciem. Wybielanie środkiem chemicznym, który kupimy w sklepie, może być zbyt intensywne dla niektórych firan, które po pewnym czasie staną się podatne na rozdarcia i przetarcia, więc lepiej uważać z ich stosowaniem. Po praniu i wybielaniu, dobrze jest użyć krochmal w celu naprostowania i usztywnienia firany, która będzie się ładnie prezentować na oknie, gdyż nie będzie śladów wgnieceń.