Jak wybrać akumulator do łodzi?

 

W obecnych czasach stało się widoczne, że rosnącą popularnością cieszy się uprawianie sportów wodnych. Wynika to z faktu,  że coraz więcej osób może sobie pozwolić na wynajęcie lub zakup swojego jachtu. Wypuszczać się w dalsze podróże taka łodzią, należy jednak pamiętać o odpowiednim zasilaniu do niej.

Jaki akumulator będzie najlepszy dla jachtu?

najlepszy akumulatory do jachtówWszyscy zdajemy sobie sprawe z tego, że niezależnie od typu silnika każdy pojazd i każda łódź motorowa wymaga odpowiedniego zasilania elektrycznością. Jest to bardzo ważne zarówno gdy mówimy o samym odpaleniu takiej łodzi, jak również o zapewnieniu źródła zasilania dla klimatyzacji, czy też oświetlenia. Dlatego też, planując dłuższą podróż łodzią, warto wiedzieć jak wybierać najlepszy akumulatory do jachtów. Wydaje się, że najlepszym wyborem w tym przypadku będą nowoczesne akumulatory żelowe które cieszą się coraz bardziej rosnącą popularnością i są polecane przez profesjonalistów. Wynika to z wielu ważnych zalet tych akumulatorów, które umożliwiają używanie ich nawet w bardzo ekstremalnych warunkach, typowych przecież dla podróży łodzią czy też jachtem. Po pierwsze więc ten typ akumulatorów jest z pewnością najbardziej odpornym typem zasilania na niekorzystne warunki zewnętrzne. Jak wiadomo bowiem, podróżując jachtem nawet po spokojnych wodach odczuwamy wstrząsy, które wpływają również na akumulator naszej łodzi. W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na używanie akumulatora elektrolitowego, z pewnością po przebyciu krótkiego docinka doszłoby do jego wylania, a my zostalibyśmy bez źródła zasilania. W przypadku akumulatorów żelowych używanych w łodziach takie zjawisko nie zachodzi, gdyż mogą one być ustawione praktycznie w dowolnej pozycji bez ryzyka że ulegną wylaniu czy też innego typu usterkom. Właśnie dlatego sprawdzą się one najlepiej w przypadku podróży łodzią czy tez jachtem. Drugim czynnikiem, który udowodnia, że najlepszym typem akumulatora do jachtu są akumulatory żelowe, jest fajt, że są one niezwykle odporne na zmiany temperatury. Jak wiadomo bowiem, w czasie podróży jesteśmy narażeni na duże różnice temperatury w porównaniu do podróży w dzień, a podróży nocą i te różnice mogą negatywnie wpłynąć na pojemność akumulatora. Na szczęście nie dotyczy to akumulatorów żelowych.

Wybór odpowiedniego źródła zasilania jest bardzo ważny, gdy wyruszamy w dłuższą podróż samochodem lub łodzią. Dlatego też tak ważne jest dobranie solidnego akumulatora, który będzie zasilał na przykład reflektory łodzi. Powinien być on odporny na wstrząsy i inne niekorzystne czynniki.