Jak wybrać dobrego terapeutę?

 

Psychologia jest wyjątkowo złożoną dziedziną medyczną, zatem dużo łatwiej popełnić błąd w zakresie wyboru psychologa, ponieważ rezultat jego pracy nie jest możliwy do ocenienia w kilkudniowej perspektywie. Niestety niedbały terapeuta może nie tylko nas nie wyleczyć, ale wręcz pogorszyć stan, w którym znajduje się pacjent. Wiele osób rozpoczynających terapie może zrazić się do samej psychologii, co również nie jest pożądanym efektem. Jakimi kryteriami należy się kierować podczas wyboru specjalisty od zaburzeń psychicznych?

Szukanie dobrego psychologa

dobry psychologAbsolwent studiów psychologicznych to jeszcze nie psycholog. Sporo czasu musi upłynąć, zanim świeżo upieczony dyplomant psychologii nauczy się właściwej specyfiki zawodu. Inna sprawa, że mowa tutaj o dziedzinie nauki, która odznacza się koniecznością posiadania pewnego typu cech wrodzonych, taki jak cierpliwość, empatia czy umiejętność słuchania. Tego raczej nie da się wyuczyć, należy to mieć w sobie. Zawód ten nosi znamiona swojego rodzaju powołania, ponieważ zdrowie pacjentów powinno być dla psychologa kwestią priorytetową. Od czego więc zacząć poszukiwania odpowiedniego specjalisty? Zawsze dobrym punktem startowym jest zorientowanie się wśród znajomych i rodziny, bo może ktoś z nich miał już podobny problem i może polecić nam sprawdzoną osobę, wówczas problem zostaje szybko rozwiązany i można skupić się wyłącznie na leczeniu. Bliscy na pewno będą z nami szczerzy, więc jeśli mówią, że ten specjalista to dobry psycholog, to z pewnością możemy im zaufać. Nie zawsze jednak możemy zasięgnąć opinii bezpośrednio, jeżeli najbliżsi nie są w stanie nic poradzić, powinno się poszukać informacji w Internecie. Tam na pewno nie zabraknie przynajmniej kilku opinii na temat interesującego nas specjalisty. Nie wszystkie rekomendacje należy brać za gwarancję skuteczności, lecz mogą one posłużyć jako swojego rodzaju drogowskaz. Ostatnią opcją jest oczywiście wizyta u większej liczby psychologów i szukanie takiego, który wpasowuje się w potrzeby pacjenta oraz odpowiada mu swoją metodą pracy. Ta metoda zdaje się być najefektywniejsza, choć wymaga wiele determinacji oraz motywacji,

Prawda jest taka, że każdy, kto choć raz zmagał się z trudnościami wynikającymi z zaburzeń psychicznych, ma dosyć sprecyzowane wyobrażenie o psychologu, z którym chciałby współpracować. Nie zawsze chodzi o to, aby znaleźć osobę spełniającą te oczekiwania w stu procentach, bo nierzadko prowadzi to do gorzkich i nieprzyjemnych rozczarowań. Elastyczne podejście z pewnością się opłaci i oszczędzi nam wielu ewentualnych rozczarowań, które mogą być związanie z niezgodnością trybu pracy z psychologiem a oczekiwaniami pacjenta.