Jak zabezpieczyć altanę ogrodową na zimę?

 

Zima jest okresem nieużytecznym w celach gospodarczych z uwagi na panującą bardzo niską temperaturę oraz możliwą pokrywę śnieżną. Niestety, te czynniki przyczyniają się do niszczenia powierzchni ziemi, a także do elementów, które stoją na zewnątrz. szczególną uwagę należy zwrócić na altanki ogrodowe, na które mogą oddziaływać negatywne czynniki atmosferyczne, jednak są sposoby na to, aby móc je jak najlepiej zabezpieczyć przed zimą.

Sposoby zabezpieczeń altanek ogrodowych

zamknięte drewniane altanki ogrodoweZanim nadejdą okresy chłodu i mrozu, warto jest już wcześniej pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć obiekt znajdujący się w centrum ogrodu, jakim jest altana. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem altany mamy do czynienia i z jakiego drewna ona jest stworzona. W każdym bądź razie nadmierna wilgotność powietrza połączona z mrozem przyczynia się do niszczenia drewna. Wynika to z tego, że woda przedostaje się wgłąb szczelin. Zamarza, a potem rozsadza te drobne szczeliny i przez to następuje niszczenie struktury. W związku z tym istotne jest zabezpieczenie takiej altany odpowiednim impregnatem. Na szczęście większość producentów proponuje altanki ogrodowe, które już są pokryte takim środkiem, a to wpływa w sposób znaczący na jakość produktu. Altana może być też miejscem przechowywania sprzętu na zimę. Bardzo przydatne będą zamknięte drewniane altanki ogrodowe. Są to altanki, które uniemożliwiają przepływ powietrza i w związku z tym ich niszczenie nie następuje drastycznie szybko, szczególnie gdy są pokryte dobrym lakierem zabezpieczającym. Dzięki nim istnieje szansa na to, aby zabezpieczyć sprzęt ogrodowy, który będzie w nich schowany. Zamknięte altanki będą również doskonałym pomysłem na przechowywanie cebulek kwiatowych na zimę. Wracając do tematu, jeśli pragniemy, aby nasza altana starczyła nam na dłużej, to warto jest ją zabezpieczyć na zimę folią PSV, która osłoni przed pokrywą śnieżną, kwestia tylko po co? Skoro sama w sobie altanka jest pokryta impregnatem a to już daje stu procentową ochronę? Zimą taka altana może być równie atrakcyjna.

Warto jednak schować do jakiegoś pomieszczenia drobniejsze elementy altany. Usuwamy wszelkie meble i doniczki, ażeby nie niszczały. W tym celu może przydać się właśnie druga, zamknięta altanka ogrodowa idealna na narzędzia i zimujące rośliny. Warto wybierać altany, które już są zabezpieczone przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Takie starczą nam na dłużej, bo co najmniej na kilkanaście lat. Co trzy lata jednak warto pokrywać ją lakierem.