Dzięki transporterom taśmowym od kilku lat notowane jest znacznie usprawnienie wykonywania zadań na magazynach. Jest to możliwe dzięki temu, że w wielu obowiązkach pracowników wyręczają maszyny, którzy dzięki temu mogą się zająć innymi zadaniami. Kluczową częścią tych przenośników są taśmy, po których poruszają się umieszczone na transporterze części i produkty.
Jaka taśma transportowa jest najmocniejsza?
Dzięki transporterom taśmowym możliwa jest znacznie lepsza organizacja pracy na magazynach, w sortowniach przesyłek czy w fabrykach. Dzięki tego typu maszynom, pracownicy mogą zajmować się bardziej ważnymi zadaniami niż donoszenie do stanowisk produkcyjnych niezbędnych części mechanicznych. Transportery taśmowe występują w kilku rodzajach, z których każdy różni się użytym w nim typem przenośnika. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są transportery taśmowe, których głównym elementem są solidne taśmy przenośnikowe. Taśma, po umieszczeniu na niej towarów czy części, porusza się wraz z umieszczonym na niej towarem, umożliwiając transport części i produktów w obrębie hali produkcyjnej. Najsolidniejsze taśmy przenośnikowe są zazwyczaj wykonane z gumy, gdyż jest to z natury bardzo odporny typ surowca. Taką taśmę można używać w miejscach, gdzie temperatury są bardzo wysokie lub bardzo niskie, są one także odporne na wilgoć, a dodatkowo są odporne również na uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą gumowych taśm przenośnikowych jest również fakt, że w razie ich uszkodzenia bardzo łatwo je naprawić, po prostu je zgrzewając. Taśmy gumowe są także tym rodzajem taśm przenośnikowych, które mogą być używane także podczas produkcji samochodów czy też części mechanicznych. Są one bowiem jedynym rodzajem taśm, które są odporne na kontakt ze smarem czy też olejem. Oprócz taśm gumowych istnieją także inne taśmy przenośnikowe, które cechują się wysoką solidnością. Taka opinią cieszą się między innymi taśmy wykonane z PCV, poliuretanu, kilku warstw tkanin, a także taśmy modularne. Każdy z tych rodzajów taśm cechuje się odpornością na inne czynniki, przykładowo taśmy wielowarstwowe z tkanin mogą być używane w miejscach, gdzie temperatury dochodzą nawet do 400 stopni Celsjusza. Taśmy z metalu zaś mogą być używane do transportowania mniejszych elementów łączeniowych lub konstrukcyjnych, takich jak gwoździe lub wkręty.
Dzięki transporterom taśmowym możliwe jest osiągnięcie znacznego wzrostu wydajności na magazynach czy w sortowniach przesyłek. Aby jednak było to możliwe, taśma używana w takich przenośnikach musi być odpowiednio wytrzymała i odporna na różnego rodzaju niekorzystnej warunki pracy.