Jakie zabawki wybrać dla psa?

Zabawki są bardzo ważnym elementem, którego nie może zabraknąć w psiej wyprawce. Są one nie tylko źródłem rozrywki, ale też pozwalają się aktywnie zmęczyć, wyciszyć się, odstresować, a także wspomóc pielęgnację psich zębów oraz dziąseł. Szczególnym rodzajem zabawek są te nazywane węchowymi, które zaspokajają naturalną potrzebę szukania i aktywnego zdobywania pożywienia. Dlaczego warto kupować takie gadżety i jakie korzyści z nich płyną?

Zalety zabawek węchowych

zabawki węchowe dla psówDuży wybór zabawek dla psiaków dostępnych w sklepach zoologicznych nie ułatwia nam łatwego wyboru. Przy zakupie takich przedmiotów dla naszych pupili warto zadbać o ich różnorodność nie tylko pod względem wielkości i wyglądu, ale także materiału wykonania. Gumowe, materiałowe, drewniane i pluszowe zabawki pełnią różne funkcje i dobrze, jeśli nasz czworonożny przyjaciel ma do nich swobodny dostęp. Zabawki węchowe dla psów zaliczają się do tej grupy gadżetów, która nie tylko bawi, ale i pozytywnie oddziałuje na psie potrzeby. Pupil, który węchem szuka smakołyków lub konkretnego przedmiotu, aktywnie się męczy i rozwija swoje umiejętności w tym zakresie. Jest to tak zwana potrzeba łowiecka wywodząca się z pierwotnej psiej natury, dlatego też dawać psu możliwość jej zaspokajania. Do najpopularniejszych zabawek węchowych zalicza się specjalne maty oraz przedmioty, do których można coś włożyć. Zarówno do jednych, jak i do drugich najczęściej chowa się smakołyki lub lubianą karmę, które dzięki węchowi pies wyszukuje i w ten sposób zdobywa. Jest to fajny sposób nie tylko na zabawę, ale i na urozmaicone spożycie posiłku, gdyż ciągłe jedzenie z miski jest dla psa po prostu nudne. Zabawy węchowe możemy też organizować we własnym zakresie z przedmiotów, które posiadamy w domu. Chowanie smakołyków w pudełkach, pod plastikowymi kubkami czy zawijanie ich w gazety to tylko przykłady węchowych aktywności, które możemy zapewnić naszemu pupilowi. Takie zajęcie pobudza psa do myślenia i szukania, co jest bardzo pozytywnym elementem codziennego funkcjonowania.

Zabawki to nie tylko źródło rozrywki, ale i zaspokajania psich potrzeb. Pupile, które mają dostęp do różnych gadżetów tego typu, mogą się odstresować, wyciszyć, a przy okazji wyczyścić zęby. Jednym z rodzajów zabawek są te węchowe, które pozwalają zaspokajać psom naturalną potrzebę węszenia i szukania pożywienia. W sklepach możemy kupić specjalne maty i przedmioty z miejscem do chowania smakołyków, jednak wiele takich gadżetów możemy wykonać sami z domowych akcesoriów.