Jakość pracy pracowników z Ukrainy

 

Trudna sytuacja polityczna, która ma miejsce obecnie na Ukrainie, w połączeniu z bliskością polskiej granicy i zmianami na naszym rynku pracy sprawiła, że pracuje u nas coraz więcej pracowników z tego kraju. Jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia, że pracownicy z tego kraju będą poszukiwali zatrudnienia właśnie u nas, wręcz nie byli nawet tym zainteresowani, a obecnie to jeden z najczęściej wybieranych kirunków emigracji z tego kraju.

Agencje zatrudniające pracowników z Ukrainy

agencja zatrudnienia pracowników z ukrainyUkraińcy to od zawsze był naród, z którym Polacy mieli wiele wspólnego. Wspólne słowiańskie korzenie to jedno, ale do tego przez wiele lat ziemie Ukraińskie należały do Państwa Polskiego. Język ukraiński jest w pewnych słowach i sentencjach bardziej zbliżony do języka Polskiego, dlatego dla wielu przedstawicieli tego narodu nauka naszego języka, nie sprawia takich problemów, jak na przykład niemieckiego, czy angielskiego. Do tego pracownicy Ukraińscy z reguły posiadają dobre wykształcenie, wielu z nich posiada nawet wykształcenie wyższe. W Polsce obecnie występuje wyższe wynagrodzenie, niż te, na które mogą liczyć pracownicy Ukraińscy, na terenie swojego kraju. Dlatego własnie każda agencja zatrudnienia pracowników z Ukrainy nie może narzekać na brak zainteresowania potencjalnych pracowników z tego rejonu. Pośrednicy czerpią z tego duże zyski, ponieważ zapotrzebowanie na tanich pracowników z Ukrainy jest bardzo duże. Polacy coraz rzadziej chcą podejmować się tych cięższych i słabo opłacanych zawodów, takich jak opiekunka do osób starszych. Również bardzo mocno nienasycony jest rynek kierowców ciężarówek, gdzie nie ze względu na zarobki, które są naprawdę dość wysokie, ale brak wykwalifikowanych pracowników cierpi z tego powodu. Własnie ten rynek jest ratowany przez kierowców z Ukrainy, którzy mają dobre doświadczenie i umiejętności, a do tego nie są aż tak bardzo roszczeniowi, jak polscy pracownicy. Nie podoba się to do końca pracownikom z Polski, którzy mają utrudniony temat negocjacji swoich stawek.

Poza tymi zawodami istnieje jeszcze całe mnóstwo innych, gdzie pracownicy z Ukrainy wydają się być zbawieniem dla naszego rynku pracy. W najbliższej przyszłości raczej sytuacja nie powinna się zmienić, gdyż Polsce pracownicy emigrują zarobkowo na zachód, zwalniając przy tym dużą ilość miejsc pracy, w które wchodzą pracownicy z Ukrainy. Podejrzewam, że jeszcze długo taka migracja się nie zatrzyma, ale jest to naturalne, nie tylko na polskim, ale także na dojrzałych, zagranicznych rynkach pracy.