Akumulatory są zwykle instalowane w układach hydraulicznych w celu magazynowania energii i wygładzania pulsacji. Zazwyczaj układ hydrauliczny z akumulatorem może wykorzystywać mniejszą pompę, ponieważ akumulator magazynuje energię z pompy w okresach niskiego zapotrzebowania. Energia ta jest dostępna do natychmiastowego użycia, uwalniana na żądanie w tempie wielokrotnie większym niż to, co może zapewnić sama pompa.
Zastosowanie i naprawa akumulatorów hydraulicznych
Akumulatory mogą również działać jako pochłaniacze udarów lub pulsacji, podobnie jak kopuła powietrzna jest stosowana w pulsujących tłokach lub pompach rotacyjnych. Akumulatory amortyzują młot hydrauliczny, zmniejszając wstrząsy spowodowane szybkim działaniem lub nagłym uruchomieniem i zatrzymaniem siłowników w obwodzie hydraulicznym. Istnieje wiele typów maszyn, w których stosuje się akumulatory hydrauliczne – naprawa ich zależy z jakim rodzajem akumulatora mamy do czynienia. Istnieją cztery główne typy akumulatorów: obciążony tłok, tłokowy (lub pęcherzowy), sprężynowy i tłok hydropneumatyczny. Po raz pierwszy zastosowano typ obciążony, ale jego pojemność jest znacznie większa i cięższa niż w nowoczesnych typach tłoków i pęcherzy. Zarówno typy ważone, jak i sprężyste są obecnie rzadko spotykane. Akumulatory hydropneumatyczne są typem najczęściej stosowanym w przemyśle. Akumulatory hydropneumatyczne zawierają gaz w połączeniu z płynem hydraulicznym. Płyn ma niewielkie właściwości dynamicznego magazynowania energii; typowe płyny hydrauliczne można zmniejszyć tylko o około 1,7% pod ciśnieniem 5000 psi. (Jednak ta względna nieściśliwość czyni je idealnymi do przenoszenia mocy, zapewniając szybką reakcję na zapotrzebowanie na moc.) Dlatego, gdy uwalniane jest tylko 2% całkowitej zawartej objętości, ciśnienie pozostałego oleju w układzie spada do zera. Z drugiej strony, gaz, partner płynu hydraulicznego w akumulatorze, może być sprężany do małych objętości przy wysokich ciśnieniach. Potencjalna energia jest magazynowana w sprężonym gazie, który jest uwalniany na żądanie. Taką energię można porównać do energii podniesionego kafara, który jest gotowy do przekazania swojej ogromnej energii na stos. W akumulatorze tłokowym energia w sprężonym gazie wywiera nacisk na tłok oddzielający gaz i płyn hydrauliczny. Tłok z kolei wypycha płyn z cylindra do układu i do miejsca, w którym zostanie wykonana użyteczna praca. Pompy oczywiście wytwarzają wymaganą moc do wykorzystania lub magazynowania w układzie hydraulicznym.
Wiele pomp dostarcza tę moc w pulsującym przepływie. Pompa tłokowa, powszechnie stosowana ze względu na swoje wysokie ciśnienie, może wytwarzać pulsacje szkodliwe dla układu wysokociśnieniowego. Odpowiednio umieszczony w układzie akumulator znacznie amortyzuje te zmiany ciśnienia.