Komu potrzebne są świadectwa charakterystyki energetycznej?

 

Kilka lat temu kupiłam sobie własny domek na przedmieściach miasta. Studiując, kilka mieszkałam w bloku i powiedziałem sobie, że nigdy więcej tego nie powtórzę. Mieszkanie we własnym domu miało wiele zalet, jednakże znajdowały się również minusy. Jednym z nich było to, że w swoim domu bardzo dużo płaciłam za energię elektryczną. Z jednej strony było to logiczne, ponieważ wykorzystywałam prąd także do ogrzewania wody i mieszkania, ale i tak wydawało mi się, że przepłacam. Pożaliłam się na ten temat mojej przyjaciółce.

Zleciłam wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkówPrzyjaciółka doradziła mi, abym wykonała świadectwo charakterystyki energetycznej budynków. Nie wiedziałam co to jest, więc przyjaciółka wyjaśniła mi, że są to pomiary, dzięki którym dowiadujemy się jaki jest poziom zużycia energii elektrycznej w naszym budynku oraz przede wszystkim określają efektywność zużycia prądu. Właśnie dzięki tej ostatniej cesze świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest o wiele szerszym dokumentem niż audyt energetyczny, który określa tylko poziom zużycia energii bez wyszczególnienia, gdzie trafia jaka jej ilość. Po wykonaniu świadectwa charakterystyki energetycznej budynku otrzymuje się certyfikat energetyczny, który jest ważny przez 10 lat od momentu jego wystawienia, chyba że wcześniej dokonamy w instalacji elektrycznej budynku znaczącej zmiany, która może mieć wpływ na przepływ prądu. Uznałam, że takie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie dla mnie bardzo przydatne, ponieważ dowiem się z niego czy część energii, którą zużywam nie przepada i nie podwyższa sztucznie moich rachunków. Dowiedziałam się także, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest konieczne do wykonania w budynkach i lokalach przeznaczonych na wynajem oraz na sprzedaż na podstawie umowy kupna sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu, a także w lokalach w których świadczone są usługi na rzecz osób trzecich. Świadectwo charakterystyki energetycznej może być wykonane przez osobę, która ma do tego odpowiednie uprawnienia.

Bez problemu udało mi się znaleźć elektryka, który posiadał ukończone odpowiednie kursy i szkolenia uprawniające do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej i zleciłam mu jej wykonanie w moim budynku mieszkalnym. Same pomiary przebiegły bardzo szybko, ale na wyniki musiałam poczekać jeden dzień. Byłam bardzo zadowolona z otrzymanego certyfikatu energetycznego. Na dokumencie były zawarte nie tylko wyniki pomiarów, ale także opinia zalecenia, dzięki którym moja rachunki się zmniejszyły.