Drewno jest materiałem, które w budownictwie było stosowane od zawsze. Dzisiejsze sposoby łączenia elementów wykonanych z tego naturalnego materiału znacznie się różnią od tych stosowanych dawniej. Jest to związane głównie z tym, że podczas przygotowywania drewna do wbudowania, wykorzystuje się nowoczesne technologie. Wszystkie elementy muszą być dokładnie wyselekcjonowane, aby posiadały odpowiednią klasę wytrzymałości. Znacznie jest również ograniczona możliwość wchłaniania przez ten materiał wody z powietrza.
Samowiercące łączniki do drewna
Podczas wykonywania drewnianych konstrukcji nośnych powinniśmy dbać o to, żeby stosowane przez nas łączniki nie ingerowały zbytnio w strukturę samego elementu i go nie osłabiały. Dawniej stosowane specjalne drewniane kołki, które wbijano w przygotowane wcześniej nawiercenia. Tak wykonane złączenie dwóch elementów pełniło funkcję tak zwanego złącza rozporowego. Dzisiaj jest bardzo rzadko stosowane podczas budowania równych konstrukcji, jednak wciąż jest chętnie używane przez stolarzy podczas produkcji mebli. Najpopularniejszym sposobem montowania elementów więźb dachowych są wkręty konstrukcyjne do drewna. Najczęściej są wyprodukowane ze stali hartowanej. Oznacza to, że po wyprodukowaniu takiego łącznika jest od podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury, a następnie w bardzo drastyczny i natychmiastowy sposób schłodzony. Powtórzenie tego procesu kilkukrotnie nadaje stopowi stali jeszcze lepszych parametrów wytrzymałościowych. Dzięki temu możemy bezpiecznie stosować wkręty hartowane nawet podczas montażu elementów o znacznym ciężarze lub kiedy docelowo będą one poddane znacznym obciążeniom. Stalowe łączniki nie sprawiają żadnej trudności podczas montażu, ponieważ końcówka gwintu jest odpowiednio wyprofilowana i pełni funkcję wiertła. Samowiercące śruby możemy więc wkręcić przy użyciu najprostszej wkrętarki, a dzięki temu, że mają tak dużą wytrzymałość, nie musimy obawiać się, że się złamią. Jest to bardzo przydatne, ponieważ bardzo często wykonujemy połączenia stojąc na drabinie lub innym, tymczasowym podeście.
Konstrukcyjne wkręty do elementów drewnianych i drewnopochodnych możemy kupić w bardzo różnych długościach. W większości przypadków poszukiwane przez nas rozwiązanie będzie dostępne bezpośrednio w pobliskim sklepie budowlanym. Jeżeli jednak jesteśmy zainteresowani jakimś nietypowym rozmiarem wkrętów, zawsze możemy skontaktować się z producentem, który dośle nam elementy, których potrzebujemy, lub doradzi, jak w inny sposób rozwiązać nasz problem.