Koszty montażu paneli fotowlaticznych

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Prognozuje się, że do końca tego roku nowe instalacje zamontowane zostaną na około milionie domów. Tak ogromny popyt na panele wynika z tego, że w przyszłym roku mogą zmienić się zasady rozliczeń nadwyżek wyprodukowanej energii. Montażem paneli zajmują się wyspecjalizowane firmy, których w ostatnim czasie powstało bardzo dużo. Dzięki tak dużej konkurencji w tej branży każdy ma szansę zdążyć z montażem instalacji do końca tego roku.

Ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne z montażem?

montaż paneli fotowoltaicznych w koszalinieJeśli postanowimy zamontować na dachu swojego domu fotowoltaikę to musimy zacząć od znalezienia firmy, której zlecimy zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji. Kluczem do najwyższej opłacalności tej inwestycji jest optymalne zaprojektowanie takiej instalacji i dobranie odpowiedniej do naszego zapotrzebowania na prąd ilości ogniw fotowoltaicznych. Każda firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych w Koszalinie zaoferuje nam profesjonalne doradztwo i optymalny projekt, więc nie musimy się nad tym zastanawiać samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej zamontować taką instalację, której wydajność produkcyjna będzie dwukrotnie większa od naszego zapotrzebowania. Obecnie jedno ogniwo z montażem kosztuje od półtora do dwóch tysięcy złotych. Dokładne koszty zależą od firmy, z której usług skorzystamy oraz od tego jakie wybierzemy ogniwa. Przy wyborze zwróćmy szczególną uwagę na gwarancję, bo ta nie powinna być mniejsza niż dwadzieścia pięć lat. Wracając do kosztów instalacji to najłatwiej obliczyć ją właśnie na podstawie zużycia prądu za ostatni rok. Jeśli jest ono na poziomie trzech kWh to nasza instalacja powinna składać się z dwudziestu ogniw. Za całą instalację zapłacimy od trzydziestu do czterdziestu tysięcy złotych, ale możemy znaleźć również firmę, która wykona ją za mniej niż trzydzieści tysięcy złotych. Całość zainwestowanych środków finansowych zwróci nam się jednak po kilku latach. Optymalnie zaprojektowana instalacja może się zwrócić nawet w ciągu sześciu lat.

Przy dzisiejszym popycie na instalacje fotowoltaiczne może się okazać, że ceny ogniw zaczną nagle spadać. Może mieć na to wpływ naprawdę ogromna konkurencja w tej branży. Planując zamontowanie fotowoltaiki na dachu swojego domu nie warto jednak czekać do końca roku. Firmy mają bardzo dużo zleceń montażu i najlepiej od razu wpisać się w grafik. A instalacje zamontowane w tym roku na pewno będą bardzo opłacalne przez kolejnych kilkanaście lat.