Kupujesz mieszkanie- czy pamiętasz o tych kosztach?

 

Jeśli kupujesz nowe mieszkanie lub zamierzasz wybudować wymarzony dom, to na pewno masz już spójną wizję tego, jak urządzisz swoje cztery kąty. Jedni z nas uwielbiają przestronne open space’y rodem z amerykańskich penthouse’ów, inni wolą klimatyczne wnętrza zabytkowych kamienic. Znajdą się wśród nas także tacy, którzy nawet przytulne mieszkanie w centrum chętnie zamienią na mały biały domek ze snów, o którym śpiewał Fogg.

6 typów kosztów okołokredytowych przy zakupie mieszkania

nowe mieszkania lublinMasz już odłożone pieniądze na wymagany przez bank wkład własny. W zależności od tego, jak specyficzna jest nieruchomość, którą chcesz nabyć oraz od polityki kredytowej banku może to być od 10 do nawet 40% wartości transakcji. Założę się, że w pierwszej kolejności na pewno zaglądasz do placówki swojego banku, czasem jednak zdarza się, że na własną rękę porównujesz aktualne oferty w innych bankach, aby móc uzyskać najkorzystniejszą dla Ciebie formę finansowania. Na tym etapie na pewno już wiesz, że do kosztów zakupu własnego, wymarzonego „M” będziesz musiał doliczyć wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę i zdajesz sobie sprawę z tego, czym są całkowite koszty kredytu, jeżeli nie- prosisz o pomoc zaufanego doradcę. Jednak czy wiesz, że poza tym możesz spotkać się jeszcze z innymi opłatami związanymi z zakupem nieruchomości? Mowa tu o tzw. kosztach okołokredytowych, których wysokość może kształtować się nawet w obrębie 15% całkowitej wartości transakcji, którą zamierzasz sfinalizować. Jeżeli interesują Cię nowe mieszkania Lublin to miejsce, w którym możesz liczyć na wsparcie wielu doświadczonych profesjonalistów, którzy szczegółowo porozmawiają z Tobą o Twoich planach i marzeniach związanych z kupnem domu lub mieszkania tak, aby swobodnie móc zaplanować budżet. Do opłat związanych z zakupem nieruchomości powinieneś doliczyć koszty związane z kredytem, prowizją dla agencji nieruchomości, zawarciem ubezpieczenia, podatkiem dla fiskusa, notariuszem oraz opłatę sądową. W przypadku zakupu nieruchomości finalizacja transakcji odbywa się w formie zawarcia aktu notarialnego, a opłata za sporządzenie takiego dokumentu określana jest mianem taksy i wynosi 1017zł dla transakcji, których wartość zawiera się w zakresie od 60tys. do 1mln zł oraz 0,4% nadwyżki kwoty transakcji od dolnego pułapu w górę. Kolejna opłata to podatek do US, którego wysokość jest zależna od metrażu kupowanej nieruchomości oraz tego, czy transakcja finalizowana jest na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Dla nowych mieszkań o powierzchni użytkowej do 150m2 jest to podatek VAT wysokości 8%, natomiast dla większych o standardowej wysokości 23%. W przypadku kupna domu lub mieszkania na rynku wtórnym płacimy tzw. podatek PCC wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Opłata sądowa za wpis do właściwej KW to stała kwota wysokości 200zł, natomiast stawki prowizji bankowej, składki ubezpieczenia oraz pozostałych kosztów ustalamy na indywidualnym spotkaniu z doradcą finansowym.