Lekarze zalecają rehabilitację onkologiczną

 

Choroby nowotworowe są coraz bardziej powszechne. Każdego roku w Polsce na raka zapada kilka tysięcy osób. Niestety w dużej części nowotwory okazują się śmiertelne. Nowoczesna medycyna ma bez wątpienia wiele do zaoferowania pacjentom onkologicznym. Oprócz intensywne leczenie raka powinno obejmować także rehabilitację onkologicznego.

Rehabilitacja pomaga pacjentom onkologicznym w odzyskaniu sprawności

pomocna rehabilitacja onkologicznaChoroby onkologiczne to znak naszych czasów. Stanowią spore wyzwanie dla współczesnej medycyny. Każdego roku w Polsce na choroby onkologiczne umiera kilka tysięcy osób w różnym wieku. W przypadku nowotworów niebagatelne znaczenie ma ich jak najszybsze wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Chorzy zgłaszają się zbyt późno do lekarza, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Wówczas leczenie nie przynosi już spodziewanych efektów. Leczenie onkologiczne zazwyczaj obejmuje intensywna chemioterapię. Czasami istnieje konieczność operacyjnego wycięcia guza nowotworowego. W niektórych przypadkach dochodzi do przerzutów i powstawania nowych ognisk nowotworowych w organizmie. Lekarze zgodnie podkreślają, że w terapii poważnych nowotworów niezwykle istotna role pełni pomocna rehabilitacja onkologiczna. Na czym ona polega? Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z reguły obejmuje rozmaite obszary funkcjonowanie a. Sama chociażby chemioterapia stanowi bardzo duże obciążenie dla organizmu. Po pierwszych dawkach leków dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Organizm jest osłabiony, niektórzy pacjenci skarżą się na zawroty głowy, bóle mięśni oraz wymioty. Agresywna chemioterapia mająca na celu wyeliminowanie ognisk nowotworowych przy okazji prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Sama zresztą choroba nowotworowa wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie poszczególnych układów organizmu. W przypadku choroby nowotworowej nie można również zapominać o wsparciu psychologicznym pacjenta. W końcu diagnoza poważnej choroby oraz długotrwałe leczenie to niewyobrażalny stres zarówno dla samego pacjenta, jak i dla całej rodziny. Z tego też powodu rehabilitacja onkologiczna powinna obejmować kompleksowe oddziaływania.

Pomoc pacjentom onkologicznym powinna być wszechstronna i długofalową. Raka można pokonać. Ważne, aby jak najszybciej zdiagnozować chorobę nowotworową. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym oczywiście lepiej. Rehabilitacja pacjentów onkologicznych powinna obejmować różne obszary funkcjonowania. Nie można zapominać o odpowiednim wsparciu psychologicznym.