Lite płyty z silikonu

 

Procesy przemysłowe zwykle wiążą się z powstawaniem bardzo dużych sił, które mogą powodować uszkodzenie elementów wyposażenia. Czasami więc należy zabezpieczyć je w odpowiedni sposób, aby unikać ich zniszczenia. W takim przypadku przydatne są wszelkiego rodzaju kauczuki i silikony, które mogą pełnić rolę podkładek, zabezpieczających przed uszkodzeniem pewnych elementów. Producenci prześcigają się więc w produkcji nowoczesnych mat i płyt wykonanych ze sprężystych materiałów.

Zalety i zastosowania podkładów silikonowych

Silikon lity w płytachPłyty z silikonu mogą występować w bardzo wielu kolorach. Standardowo są po prostu transparentne, jednak większość firm na specjalne zamówienie wykonuje również te barwione. Ten elastyczny materiał występuje w bardzo wielu grubościach. Producenci są w stanie ukształtować trwałe tafle o grubości tylko 0.5 mm. Ze względu na szeroki zakres tego elementu, możemy uzyskiwać różne powłoki. Silikon lity w płytach posiada jednak znacznie więcej zalet. Przede wszystkim jest obojętny chemicznie i odporny n bardzo wysoką temperaturę. Są to cechy, które pozwalają na jego zastosowanie w bardzo wielu branżach. Świetnie sprawdzą się zarówno w zakładach przetwarzających żywność, jak i w warsztatach samochodowych. Oprócz tego, ten elastyczny materiał jest odporny na ozon i utlenianie. Sprawdza się więc nie tylko w suchych procesach, ale również w wodzie. Można również używać go w pobliżu maszyn, które wykorzystują tlen oraz inne czynniki zewnętrzne. Elastyczność sprawia, że maty doskonale nadają się do tłumienia drgań. Możemy stawiać na nich ciężkie przedmioty, a silikon i tak nie odkształci się na stałe. Maty elastyczne wykorzystuje się również w procesach, podczas których powstaje promieniowanie jonizujące, ultrafioletowe lub podczerwone. Nie powodują one bowiem niszczenia tego materiału. Ze względu na dużą gładkość powierzchni, silikon jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Dodatkowo jest odporny na zginanie, skręcanie i zgniatanie, dzięki temu można w bardzo prosty sposób go przechowywać (wystarczy zwinąć w rulon, który zajmuje bardzo mało miejsca).

Lite płyty silikonowe zyskały ogromną popularność w laboratoriach oraz zakładach chemicznych. Przez to, że nie wchodzą w reakcje chemiczne doskonale nadają się do pracy z alkoholami oraz rozcieńczonymi roztworami soli. Jeżeli zastosujemy odpowiedni rodzaj tego materiału, możemy mieć pewność, że będzie on odporny również na niepalne ciecze hydrauliczne. Musimy jednak zwracać uwagę na to, jakie opis znajduje się na opakowaniu lub w specyfikacji danego produktu.