Lniana tkanina na metry

 

Staram się żyć w taki sposób, aby produkować jak najmniejsza ilość odpadów. Wszystkie osoby z mojego otoczenia również próbuję nakłonić do takiego sposobu życia. Udało mi się już niemal zupełnie zrezygnować z foliowych siateczek -zastąpiłam je wielorazowymi torbami bawełnianymi oraz do ważenia warzyw i owoców zaczęły służyć mi własnoręcznie uszyte torebki z firanek. Są do tej roli doskonałe, same w sobie leciutkie, są bardzo trwałe i bez problemu można w nich zważyć odpowiednią ilość produktów do zważeanie. No i są wielorazowe – a kiedy się pobrudzą, wystarczy je wyprać.

Jasna lniana tkanina

jasny len - tkanina na metryAby zachęcić rodzinę i znajomych do rezygnacji z foliowych siatek, obdarowałam wszystkich takimi własnoręcznie uszytymi firankowymi woreczkami. Teraz nawet moja teściowa i mój wujek ich używają podczas zakupów w warzywniaku czy supermarkecie, a panie z warzywniaka już przestały się dziwnie patrzeć. Pozostaje jeszcze problem foliowych torebek, w których przechowujemy chleb. Niestety nie posiadam hermetycznego chlebaka i muszę chleb przechowywać właśnie w fioliówkach, w papierowych torbach bowiem szybko się zsycha. Postanowiłam i temu zaradzić i uszyć na chleb lniane woreczki. W pobliskim sklepie kupiłam bardzo jasny len – tkanina na metry była dostępna w całkiem przystępnej cenie, i właśnie z niego planuję uszyć takie praktyczne, wielorazowe woreczki na chleb. Len jest materiałem o bardzo wyjątkowych właściwościach, ma właściwości antyseptyczne i antygrzybiczne i przechowywany w nim chleb powinien pozostać jeszcze dłużej świeży i doskonale smakować, lepiej, niż chleb przechowywany w foliowym woreczku. Jeśli mój lniany woreczek zda egzamin w moim domu, uszyję podobne woreczki dla rodziny i znajomych. Gdyby się sprawdził, myślałam nawet o tym, aby zacząć szyć takie woreczki i je sprzedawać. Szyłabym je z jasnego lnu i haftowała na nich jakieś ładne obrazki. Być może znaleźliby się chętni, którzy w taki właśnie ekologiczny sposób chcieliby przechowywać chleb, bez konieczności brania w sklepie foliowych woreczków.

Len jest doskonałym materiałem, który posiada różne wyjątkowe właściwości, dlatego doskonale nadaje się na worki do przechowywania żywności. Nadaje się również bardzo dobrze na odzież, można z niego uszyć bardzo komfortowe, wygodne do noszenia ubrania, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Mam nadzieję, że moje woreczki na chleb się sprawdzą, chciałabym bardzo zastąpić nimi nieekologiczne foliówki, dla których na chwilę obecną nie mam żadnej alternatywy.