Metody zwalczania omacnicy prosowianki

Coraz częściej omacnica prosowianka spędza sen z powiek producentom kukurydzy. Spowodowane przez nią straty plonów mogą sięgać nawet 50%, a samo jej zwalczanie bywa bardzo problematyczne. Z tego względu rolnicy coraz częściej poszukują w pełni skutecznych sposobów walki z omacnicą, które pozwalają na uzyskiwanie jak najwyższych poziomów ochrony przed możliwymi stratami. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, które z dostępnych na rynków substancji czynnych będą najbardziej skuteczne.

Walka z omacnicą prosowianką

omacnica prosowianka - zwalczanie szkodnikaDotychczasowe metody zwalczania omacnicy prosowianki nie w każdym przypadku okazywały się skuteczne na tak wysokim poziomie, jak oczekiwali właściciele upraw. Niszczenie chwastów na grubej łodydze, niskie skoszenie słomy czy rozdrabnianie łodyg pozwala jedynie na ograniczenie populacji szkodnika, a nie likwiduje jej całkowicie. Wielu rolników ma także problem z oszacowaniem skuteczności metody biologicznej, polegającej na introdukcji kruszynka. W tym wypadku możliwe jest uzyskanie w pełni zadowalających rezultatów, jednakże są one uzależnione od warunków pogodowych, które są od nas niezależne. Ostatnim rodzajem jest metoda chemiczna, która nie zawsze daje oczekiwany efekt ze względu na nabywanie odporności przez owady albo brak odpowiedniego sprzętu. Na przełomie września oraz października kończy się żerowanie omacnicy prosowianki i w tym czasie wgryza się ona w podstawy łodyg, w których zimuje. W efekcie możliwe jest doprowadzenie do zgnilizny korzeni oraz podstawy łodygi. Pierwsze jaja pojawiają się już w czerwcu. Dotychczas stosowane było kilka typowych substancji czynnych do chemicznego zwalczania omacnicy, jednakże z czasem wprowadzone zostały nowocześniejsze środki. Jeżeli pojawiła się u nas omacnica prosowianka – zwalczanie szkodnika nie będzie już tak bardzo skomplikowane. Możliwe jest zastosowanie nowoczesnych środków, które działają na szkodniki kontaktowo oraz żołądkowo. Również metoda biologiczna z każdym rokiem staje się coraz skuteczniejsza.

Decydując się na zastosowanie chemicznej metody zwalczania omacnicy prosowianki, wato stawiać na nowoczesne substancje czynne, które działają nie tylko szybko, ale także przez długi okres czasu. Istotne jest także to, aby taki środek nie powodował negatywnego oddziaływania na pożyteczne owady, w tym na kruszynka, a także nie powodował uszkodzeń roślin. Nowocześniejsze substancje pozwalają także zmniejszyć ryzyko zanieczyszczania ziaren mykotoksynami, które były wykorzystywane w przypadku wcześniej dostępnych preparatów.