Możliwości sterowników programowalnych

 

W zakładach przemysłowych bardzo duży nacisk jest kładziony na ciągłość produkcji. Oprócz tego bardzo ważnym aspektem jest jej wydajność oraz bezpieczeństwo pracowników. Żeby pogodzić ze sobą te trzy wartości często muszą być stosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, które będą w stanie to zapewnić. W przypadku starszych maszyn często dochodzi do ich modernizacji oraz zmiany sposobu sterowania.

Umiejętność programowania bardzo poszukiwana

programowanie plcW ten sposób maszyny stają się bardziej wydajne oraz niezawodne. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę przestoi oraz większą ilość sztuk wyprodukowanego towaru. Nowocześniejsza maszyna posiada również lepsze układy zabezpieczeń co znacząco wpływa na bezpieczeństwo pracownika. Jak widać modernizacja starych maszyn może przynieść wiele korzyści. Czasami jednak taka czynność jest nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. W takim przypadku inwestor często decyduje się na zakup nowej maszyny, która ma zaimplementowane nowoczesne mechanizmy sterowania bazujące na sterownikach programowalnych. Umiejętności takie jak programowanie plc są szczególnie cenione u pracowników w zakładach przemysłowych. Programowanie sterowników w języku drabinkowym umożliwia bieżące zmiany w procesie oraz jego przebiegu. Jest to niezbędne ponieważ podczas ewentualnych usterek czy awarii do naprawy linii technologicznych często wykorzystywane są zamienniki czujników czy innych elementów. Każdy czujnik posiada swoją charakterystykę, która musi zostać uwzględniona podczas projektowania sterowania. W tym momencie możliwa jest zmiana na poziomie programowym co jest niewątpliwą zaletą sterowników programowalnych. W przypadku sterowania stycznikowego mogłaby zajść konieczność przebudowy układu sterownia tak żeby dostosować całość pod nowy czujnik. Programowanie sterowników jest możliwe z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, które udostępnia z reguły producent sterownika wraz z produktem. Program producenta należy pobrać na komputer, a następnie podłączyć do niego sterownik.

Komunikacja odbywa się przeważnie za pośrednictwem portu szeregowego co jest możliwe tylko w niektórych jednostkach stacjonarnych. W przypadku laptopów nowsze wersje sterowników posiadają złącze USB, które można podłączyć bezpośrednio do urządzenia. Należy wspomnieć, że sterowniki programowalne są wykorzystywane głównie w sektorze automatyki jednak na tym nie kończą się ich zastosowania. Bardzo często układy tego typu wykorzystywane są również w różnego rodzaju projektach elektronicznych, gdzie stanowią alternatywę dla mikrokontrolerów.