Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie?

Niejedna osoba marzy o tym, by mieć swoje własne cztery kąty. Niektórzy zaciągają kredyty, by móc kupić mieszkanie czy dom. Inni oszczędzają przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat, by dopiero później zainwestować w nieruchomość. Jedni są zwolennikami wynajmowania mieszkań czy domów, inni z kolei woleliby kupić nieruchomość za gotówkę lub na kredyt. Możliwości jest wiele.

Kuchnia, ogrzewanie i balkon w mieszkaniu

mieszkania bielawaW większych miastach mieszkania są droższe – zwłaszcza w miastach wojewódzkich, akademickich. Z kolei w mniejszych miejscowościach można znaleźć mieszkania jedno- czy kilkupokojowe w naprawdę atrakcyjnych cenach. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego mieszkania, musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim liczą się nasze wymagania i to, czego oczekujemy od nieruchomości. Jeśli ktoś założył rodzinę, na pewno będzie szukał większego mieszkania – z dwoma, trzema osobnymi pokojami. Niektórzy stawiają nawet na apartamenty. Z kolei osoby samotne wolą zapłacić mniej za mieszkanie jednopokojowe czyli tzw. kawalerkę. Z rzeczy, na które naprawdę warto zwrócić uwagę, trzeba wspomnieć o kuchni. Kuchnia stanowi praktycznie centrum każdej nieruchomości. Dobrze jest wybrać takie mieszkanie, które będzie posiadało jasną kuchnię. Tak zwana ślepa kuchnia oznacza, że nie ma w niej okna. A jeśli do tego kuchnia nie posiada wyciągu powietrza, to gotowanie w takim miejscu na pewno nie będzie należeć do najprzyjemniejszych. Lepiej jest wybrać mieszkanie posiadające kuchnię z oknem – jest to naprawdę duże udogodnienie zwłaszcza jeśli zdarza nam się w kuchni coś przypalić. Jeśli chodzi o mieszkania bielawa, to warto zwrócić też uwagę na rodzaj ogrzewania. Jeżeli mieszkanie jest podłączone do sieci ogrzewania miejskiego, to znacznie redukuje to koszty utrzymania. Takie ogrzewanie często wliczone jest w czynsz administracyjny. To samo dotyczy ciepłej wody – może pochodzić ona z sieci, ale równie dobrze w mieszkaniu może być zainstalowany piecyk gazowy (droższe rozwiązanie). Wybierając mieszkanie, należy sprawdzić, czy posiada ono balkon. Wbrew pozorom balkony naprawdę się przydają – dzięki nim w każdej chwili możemy wyjść na zewnątrz, przewietrzyć się, napić się kawy.

Niektóre mieszkania na parterach (zwłaszcza w blokach o nowym budownictwie) mają dodatkowo taras i niewielki ogródek. Takie rozwiązanie przyda się na pewno wszystkim tym, którzy mają zwierzęta domowe – np. psy. W rzeczywistości na każdy element mieszkania trzeba należy zwrócić uwagę, a wszelkie niejasności uzgadniać z właścicielem.