Najpopularniejsze zamki i taśmy suwakowe

Biorąc udział w kursie krawieckim na początku opanowujemy najprostsze rzeczy. Uczymy się obsługi maszyny, rodzajów ściegów i tkanin. Pierwsza rzecz, którą szyjemy jest prosta i mała. Z czasem przechodzimy do szycia torebek, kosmetyczek czy sukienek. Kiedy jesteśmy już dobrze obeznani ze sprzętem i odnieśliśmy pierwsze sukcesy, zawsze przychodzi ochota na więcej. Dużym wyzwaniem może być nauka wszywania zamków, czy mankietów.

Jakie wyróżniamy zamki i taśmy?

taśmy suwakowe krawieckieWszycie zamka błyskawicznego do spodni, czy sukienki dla osób początkujących może być dużym wyzwaniem. Nie tylko trzeba dobrze to zrobić, ale także dobrać odpowiedni zamek do tkaniny, tak żeby nie było problemów z jego rozpinaniem. W związku z tym po praz pierwszy warto robić to z osoba doświadczoną. Zamki możemy podzielić na metalowe i te z tworzywa sztucznego, które dzielą się także na spiralne, kostkowe i kryte. Oczywiście moją one również swoje oznakowane rozmiarów. W sklepie spotkamy zatem zamki o numerach #4, czy #6. Cyfry te mówią nam na ile milimetrów szeroki jest łańcuch spinający. Jeśli chodzi o zamki spieralne wykonywane z plastiku, to najczęściej spotkamy je w bluzach, kosmetyczkach, piórnikach czy swetrach. Z kolei w odzieży sportowej znajdziemy zamki kostkowe. Najdziwniejszą budowę mają zamki kryte. To właśnie ich używa się w sukienkach, dopasowanych bluzkach czy spódnicach. Oczywiście można je kupić w różnych kolorach i jeśli dobierzemy je zgodnie z tkaniną, z której wykonana jest odzież możemy uzyskać niewidoczne zapięcie. Przy zamkach metalowych najważniejsze są taśmy suwakowe krawieckie. Musze być one bardzo wytrzymałe, żeby można było dobrze korzystać z zapięcia. W związku z tym najczęściej spotkamy je w kurtkach, płaszczach a także w obuwiu. Dodatkowo zamki dzielą się na jedno lub dwusuwakowe, rozdzielcze i nierozdzielcze, a także z suwakiem non lock i auto lock. Ostatnie z nich różnią się od siebie tylko jednym szczegółem. Suwaki auto lock posiadają tak zwany mechanizm zabezpieczający je przed otwarciem. Najczęściej widzimy je w spodniach. Osoby początkujące powinny zacząć od wszywania zamków spiralnych, które są miękkie i można stosować je niemal wszędzie. Dopiero jak nabierzemy trochę doświadczenia można przejść do metalowych i kostkowych. Przy czym musimy uważać żeby nie połamać sobie na nich igieł, które z kolei mogą wyłamać kostkę i jednocześnie zniszczyć cały zamek.

Jeśli posiadamy własną maszynę w domu i mamy za sobą pierwsze uszyte bluzki i sukienki, nic nie stoi za przeszkodą, żeby doskonalić się dalej. Jeśli nie jesteśmy pewni jak wszyć zamek najlepiej jest porozmawiać z krawcową, która nam wszystko wytłumaczy i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj zamka do tkaniny.