Najprostsze suknie dla odtwórców

Mimo iż obecnie bardzo łatwo można kupić dokładnie odwzorowane stroje historyczne w wielu sklepach, sprzedających wyposażenie dla odtwórców historycznych, takowi znacznie częściej preferują własnoręczne szycie odzieży. Nie tylko mogą mieć wtedy pewność iż ubranie będzie wykonane najbardziej zgodnie z realiami historycznymi, ale również dzięki temu tworzą unikalne elementy odzieży, nawet jeśli są one proste i nieozdobione.

Ręcznie szyta suknia historyczna

proste suknie historyczneRekonstruktorki szczególnie często podejmują się rzemiosła i szyją własną odzież, aczkolwiek przede wszystkim z bardziej praktycznych powodów. Mogą bowiem znacznie lepiej dopasować ubranie przed jego uszyciem, i dokonać poprawek tak by było jak najwygodniejsze, ale jednocześnie nadal zgodne historycznie. Proste suknie historyczne są bodaj najczęściej tworzonym elementem odzieży, zwłaszcza przez odtwórczynie wczesnego średniowiecza, gdyż są one niejednokrotnie zarówno ubiorem pokazowym jak i odzieżą roboczą podczas prac w obozie czy przedstawiania rzemiosła. Takie suknie nie są bardzo trudne do wykonania, gdyż ich wykroje składają się zawsze z prostokątnych elementów i dużych trójkątnych klinów, wycinanych z płachty tkaniny. Wykroje ze znalezisk nie są tak skomplikowane jak te które używane są do szycia późniejszych sukni, i nie posiadają ozdobnych elementów, obszyć czy haftów, więc są łatwe do uszycia nawet przez amatorów, dopiero zaczynających karierę w rzemiośle i nie mających dużych umiejętności krawieckich. Len i wełna, dwa najbardziej podstawowe materiały, z jakich szyte są stroje historyczne, są również łatwiejsze w obróbce niż później wykorzystywane tkaniny, często o wiele delikatniejsze i wymagające znacznie większej ostrożności podczas szycia elementów sukni, a techniki szycia stosowane do wykonywania owych strojów są zdecydowanie prostsze i znacznie łatwiejsze do szybkiego opanowania. We wczesnośredniowiecznych sukniach nie są bowiem używane żadne skomplikowane szwy, często pojawiające się w odzieży z późniejszych wieków, a zamiast nich używane są szwy zapewniające największą wytrzymałość i trwałość.

Warsztaty szycia strojów są dość częstym elementem imprez historycznych, na których uczestnicy mogą samodzielnie wykonać najprostszą odzież, która będzie później nadawać się do udziału na każdej imprezie czy pokazie. Tego rodzaju suknie są najczęściej pozostawiane w naturalnym kolorze tkaniny z jakiej zostały uszyte, aczkolwiek mogą być również szyte z tkanin barwionych za pomocą naturalnych barwników.