Nauka jazdy rowerem w specjalnym miasteczku

 

Każdy z nas doskonale wie, że uprawianie sportu to zdrowie i przyjemność. Mamy swoje ulubione dyscypliny sportowe, które z chęcią uprawiamy, wzmacniając nasz organizm i podnosząc jego odporność. Niektórzy z nas wolą sporty halowe, jak piłka ręczna czy siłownia, inni lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, na przykład biegając w parku czy jeżdżąc na rowerze po okolicy.

Miasteczka rowerowe uczą dzieci zasad bezpieczeństwa

modułowe miasteczko roweroweJazda rowerem to przyjemny i bardzo praktyczny sport. Dzięki niemu nie tylko zażywamy codziennej porcji ruchu, ale też możemy dostać się szybko i bez stania w korkach w wiele ciekawych miejsc. Niektórzy z nas rezygnują z dojazdów do pracy samochodem i przesiadają się na rower, gdyż tak jest szybciej, taniej, zdrowiej i bardziej ekologicznie. Rower to wspaniała zabawa i przyjemność, warto więc już od małego zachęcać nasze pociechy do nauki jazdy. Dzieci muszą nie tylko opanować techniczną stronę tego sportu, ale nade wszystko poznać podstawowe zasady ruchu drogowego, by poruszać się bezpiecznie po ulicach. Wiele miast i miasteczek decyduje się ułatwić najmłodszym to zadanie, budując modułowe miasteczko rowerowe. To obszar podobny nieco do placu zabaw, jednak będący symulacją prawdziwej ulicy. Na ogrodzonym terenie znajdziemy jezdnię, chodniki, sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Takie instalacje powstają często w pobliży szkół i przedszkoli, by dzieci mogły nauczyć się zasad ruchu drogowego poprzez zabawę. Miasteczka rowerowe, dzięki swej modułowej budowie, są łatwe w instalacji, dzięki czemu można również ustawiać symulacje różnych sytuacji drogowych. Dzieci, które decydują się na odwiedzenie miasteczka, dowiedzą się między innymi, że światło czerwone oznacza zakaz poruszania się, a jedziemy wyłącznie na zielonym, przechodząc przez pasy należy bardzo dokładnie się rozejrzeć, a na skrzyżowaniu równorzędnym przepuszczamy osoby będące z naszej prawej strony. Nauka przez zabawę to dla naszych pociech prawdziwa frajda. Dzięki niej możemy mieć pewność, że dzieci opanują zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a jazda rowerem będzie dla nich prawdziwą przygodą.

Miasteczka rowerowe powstają w wielu polskich miastach, tych większych i mniejszych. Dzięki nim nasze pociechy mogą w bezpiecznych warunkach poznać zasady ruchu drogowego. Jeśli dzieci nauczą się znaczenia sygnalizacji świetlnej, poznają znaki i budowę ulicy, możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem. Warto zabierać maluchy do takich miasteczek, które zarazem bawią i wychowują.