Na każdym kroku w mediach słyszymy coraz więcej niepokojących informacji dotyczących stanu czystości otaczającego nas powietrza. Te wszystkie alarmujące wieści jeszcze bardziej skłaniają projektantów budynków do zwrócenia szczególnej uwagi na umieszczenie w projekcie sprawnej i wydajnej sieci wentylacyjnej. Także właściciele lokali mieszkalnych coraz częściej sięgają po różnego rodzaju urządzenia do klimatyzacji i nawiewu zaopatrzone w bardzo dobre filtry. Od jakości zastosowanych filtrów zależy bowiem poziom czystości dostarczanego powietrza. Na rynku prężnie działa bardzo wielu producentów filtrów, którzy są w stanie zaspokoić najbardziej wymagające potrzeby.
Filtry powietrza i centrale wentylacyjne
Dostęp do najnowszych technologii i materiałów zawsze sprawia, że można wytwarzać urządzenia coraz doskonalsze o wysokiej jakości i dużej trwałości pracy. Tak też się dzieje w przypadku central wentylacyjnych zaopatrujących obiekty mieszkalne, przemysłowe i budynki użyteczności publicznej w czyste, przefiltrowane powietrze. Sama konstrukcja sieci wentylacyjnych bazuje na zbudowaniu pajęczyny kanałów rozprowadzonych po budynku. Ten aspekt jest niezmienny i stały. Zmienia się natomiast rodzaj filtracji powietrza dzięki zastosowaniu nowych materiałów do budowy filtrów powietrza. Obecnie stosowane nowoczesne filtry do central wentylacyjnych produkowane są według ściśle określonych norm krajowych i unijnych. Do budowy nowoczesnych filtrów powietrza do central wentylacyjnych używa się tkanin polipropylenowych, włókna szklanego, węgla aktywowanego oraz innych materiałów o progresywnej budowie zapewniających duży przepływ powietrza przy zachowaniu świetnego poziomu filtracji. Centrale wentylacyjne muszą być zaopatrzone w filtry wstępnego oczyszczania chroniące elementy mechaniczne urządzenia przed awarią. Z drugiej zaś strony dzięki filtrom wstępnego oczyszczania do sieci wentylacyjnej nie trafiają cząstki stałe co ułatwia pracę filtrów umieszczonych w kolejnych segmentach. Należy zwrócić uwagę, że oprócz zwykłych zanieczyszczeń w postaci pyłów filtry wstępne zatrzymują groźne dla zdrowia mikroorganizmy w postaci pyłków, zarodników, grzybów i bakterii.
Zadanie filtracji powietrza wykonują różnego rodzaju filtry wstępnego oczyszczania dedykowane specjalnie dla central wentylacyjnych. Najczęściej stosowanym modelem filtrów są kieszeniowe zwykłe lub nawęglane. Inne grupy filtrów wykorzystywane w centralach jako wstępne to filtry kompaktowe i kasetowe. Również i one są produkowane w wielu wersjach z różnych materiałów. Bardzo ważną kwestią przy użytkowaniu central wentylacyjnych jest ich odpowiednie serwisowanie i okresowa wymiana filtrów powietrza. Nie można dopuścić do zablokowania przepływu powietrza i namnażania się na filtrze groźnych mikroorganizmów.