Nowoczesne materiały w kuchni

Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że musimy dbać o planetę i środowisko. Staramy się podporządkować temu jak najwięcej aspektów naszego życia: segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd i wybieramy produkty oznaczone jako ekologiczne. Dotyczy to nie tyko jednorazowych opakowań ale także coraz częściej elementów wyposażenia domów i miejsc użyteczności publicznej.  Przebywając w kuchni oczywiście nie sposób nie zwrócić uwagi na najważniejszy element: blat. Bez niego przygotowanie jakiegokolwiek posiłku byłoby niemożliwe.

Sublimacja blatów kuchennych w lubelskim folklorze

blaty kuchenne w lubelskimJednak nie samą ekologią żyje człowiek. Niektórzy z nas chcą wyróżnić się wśród innych także nietypową formą. Obecnie wraz z popularyzowaniem się ekologii do łask wracają także akcenty nawiązujące do kultury ludowej i folkloru. Coraz częściej można też zobaczyć takie nawiązania w nowoczesnych wnętrzach. Jedną z możliwości, na jaką można się zdecydować podczas projektowania nowoczesnej kuchni, jest sublimacja blatu wykonanego z corianu. Sublimacja to proces wtapiania dowolnego obrazu w materiał, przez co można stworzyć na przykład unikatowe blaty kuchenne w lubelskim stylu, nawiązujące wzornictwem do bogatej tradycji kulturowej tego rejonu.  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to dowolny inny wybrany przez nas wzór, na przykład rodzinne zdjęcie lub ulubiony krajobraz. Ponad to corian jako materiał posiada liczne zalety. Jego cechą wyróżniającą go wśród innych materiałów, jakie można zastosować do zrobienia blatu jest nieporowatość i jednolitość. Dzięki temu żadne substancje nie przedostają się w głąb jego struktury, a blat pozostaje odporny na zabrudzenia i plamy spowodowane jego codzienną eksploatacją. Można go swobodnie przeznaczyć na miejsce do przygotowywania posiłków, ponieważ jest w stu procentach nietoksyczny, w temperaturze pokojowej nie wydziela żadnych szkodliwych gazów ani substancji i jest w dużym stopniu odporny na działanie czynników chemicznych. Również jego czyszczenie i konserwacja nie powinny nikomu sprawić trudności. Inną zaletą tego materiału jest jego niezwykła wytrzymałość, przez co nie musimy martwić się o spowodowane przypadkowo uszkodzenia i ubytki.

W wyborze materiałów, których użyjemy w kuchni towarzyszy nam oczywiście pełna dowolność. Jednocześnie mając do wyboru mnóstwo różnych wariantów powinniśmy wciąż pamiętać o zachowaniu równowagi między aspektami praktycznymi i względami estetycznymi, a ekologią i wpływem na środowisko. Tylko od nas zależy jak będą urządzone nasze wnętrza i jak wyglądać będzie nasza planeta w przyszłości.