Nowoczesne modele osuszaczy powietrza

Urządzenie do odprowadzania wilgoci z pomieszczenia ma szerokie spektrum zastosowań i może się przydać w niejednej sytuacji. Osuszanie pomieszczeń konieczne jest po zalaniu, jak również w razie problemów pojawiającej się w domu wilgoci. Przyczyną nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia wykwitów na ścianie jest najczęściej zła hydroizolacja budynku lub też źle działająca wentylacja. Osuszanie powietrza jest także częstą praktyką stosowaną na budowie.

Jak działa osuszacz powietrza?

nowoczesne adsorpcyjne osuszacze powietrzaPleśń i grzyb pojawiające się na ścianach czy sufitach świadczą z problemami z odprowadzaniem wilgoci. Nie jest łatwo pozbyć się problemu z wilgocią, jednak nie jest to niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę problemu, a dopiero później osuszyć i doprowadzić do porządku pomieszczenie. W innym wypadku problem będzie powracał, a osuszanie da tylko chwilową poprawę sytuacji. Nowoczesne adsorpcyjne osuszacze powietrza pozwalają na pozbycie się wilgoci z pomieszczenia niezależnie od panującej tam temperatury. Wystarczy, że temperatura jest dodatnia, a osuszacz poradzi sobie doskonale. Jak działają nowoczesne adsorpcyjne osuszacze powietrza? Urządzenie zasysa powietrze, które przechodzi przez rotor (obracający się pochłaniacz wilgoci), woda odprowadzana jest do zbiornika, lub bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia specjalną rurką. Osuszone powietrze jest ogrzewane i wraca z powrotem do pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest osłonięcie przeznaczonych do osuszania ścian folią, pod którą nawiewane będzie ogrzane powietrze z osuszacza. Takie rozwiązanie przyspieszy cały proces. Dużą zaletą jest fakt, że materiał pochłaniający wilgoć jest stale regenerowany, dzięki czemu nie traci swoich zdolności. Czas osuszania domu o powierzchni około 100 m2, w zależności od stopnia zawilgocenia i od mocy urządzenia waha się między 2 a 4 tygodniami. Innym rodzajem osuszacza jest osuszacz kondensacyjny. Powietrze zasysane do urządzenia przez wentylator przemieszcza się nad parownikiem, gdzie następuje skroplenie wilgoci. Woda odprowadzana jest do zbiornika znajdującego się pod parownikiem, skąd może być usuwana bezpośrednio do kanalizacji. Osuszone powietrze jest podgrzane i wraca do pomieszczenia.

Różnica między osuszaczem adsorpcyjnym a kondensacyjnym dotyczy głównie warunków, w jakich pracują te urządzenia. Pierwszy model sprawdza się tak samo dobrze w temperaturze kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Drugi typ urządzenia wymaga minimalnej temperatury 5 stopni, jednak najlepiej działa przy 20 stopniach, stosuje się go przy bardzo wysokim poziomie wilgoci.