Nowoczesne natryski pożarowe

Natryski przeciwpożarowe to jedne z najstarszych rodzajów zabezpieczeń pożarowych, jakie nadal pozostają w użyciu, mimo iż służą od kilkudziesięciu lat w niezmienionej formie. Są to bardzo proste urządzenia, umieszczane pod sufitem pomieszczeń najbardziej narażonych na wystąpienie ogniska pożarowego. Najbardziej klasyczne natryski i spryskiwacze przeciwpożarowe są podłączone do obiektowego ciągu wodnego, z którego pobierają wodę do gaszenia otwartego ognia lub zapobiegania jego rozprzestrzeniania.

Nowoczesne spryskiwacze przeciwpożarowe

natrysk przeciwpożarowy do budynkuNajbardziej standardowe spryskiwacze są całkowicie autonomiczne, i nie działają jako część systemu przeciwpożarowego. Zamiast tego wyposażone są we własne czujniki zadymienia i temperatury, więc włączają się za każdym razem gdy zostanie wykryte nadmierne stężenie dymu spalinowego w pomieszczeniu. Nie jest to oczywiście optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku gdy czujniki zostaną włączone przypadkowo, aczkolwiek należy do najtańszych, więc nadal obecne jest w tych miejscach, w których ryzyko uruchomienia czujników jest niewielkie. Wielu właścicieli preferuje jednak nowocześniejszy i bezpieczniejszy natrysk przeciwpożarowy do budynku, więc wybiera natryski połączone z lokalnym systemem przeciwpożarowym. Takie natryski są niemal identyczne jak ich autonomiczne odpowiedniki, aczkolwiek są znacznie bardziej precyzyjne, gdyż uruchamiają się tylko w tych miejscach w których wykryte zostało ognisko pożarowe. Co więcej, tradycyjne wodne natryski coraz częściej zastępowane są wariantami z pianowym materiałem gaśniczym, takim samym jak wkład do gaśnic. Piana gaśnicza nie przewodzi bowiem prądu, ani też nie może uszkodzić wyposażenia pomieszczenia w taki sposób jaki mógłby spowodować oprysk wodą. Piana jest również całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzkiego i bardzo łatwa do usunięcia z przedmiotów w pomieszczeniu w którym została rozpylona. Oczywiście, natryski pianowe wymagają napełnienia zbiornika każdorazowo po użyciu, aczkolwiek są one bardzo wydajne, i mają kilkakrotnie większą pojemność niż największe gaśnice ręczne.

Z racji bezpieczeństwa dla zdrowia, pianowe gaśnice często wykorzystywane są w obiektach biurowych, ale również w szkołach, gdzie ryzyko powstania ogniska pożarowego jest być może niewielkie, choć wodne natryski są tam uznawane za nieszczególnie skuteczne. Pianowe natryski są niewiele droższe niż wodne instalacje spryskiwaczy przeciwpożarowych, więc często zastępują takowe podczas modernizacji systemu pożarowego na obiektach użytkowych.