Nowoczesne wykończenie sufitu

Producenci materiałów budowlanych bez przerwy zaskakują nas nowymi produktami i sposobami na wykończenie wnętrz. Nowoczesne materiały o ciekawych i praktycznych właściwościach sprawiają, że prace remontowo-budowlane są coraz łatwiejsze, a uzyskiwane efekty coraz bardziej zaskakujące. Nawet w temacie takim, jak wykończenie sufitu możemy liczyć na nietuzinkowe pomysły i jeszcze bardziej nieoczekiwane efekty końcowe.

Sufity napinane – niespotykane efekty

nowoczesny sufit napinany podświetlanySufit jest powierzchnią, która mogłaby się wydawać raczej nudna i najczęściej nic z nią nie robimy. W większości mieszkań jest po prostu pomalowany białą farbą i niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jeśli jednak kusi nas, aby z sufitu zrobić ozdobę całego mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie. Najnowszym pomysłem na aranżację tej na pozór nudnej przestrzeni jest nowoczesny sufit napinany podświetlany, lustrzany lub też z nadrukowaną wybraną grafiką. Warto na początku sprecyzować, czym tak naprawdę jest sufit napinany. Otóż jest to rodzaj podwieszanego sufitu, który podobnie jak ten klasyczny, montuje się w określonej odległości od stropu. Jedną z różnic między sufitem napinanym (inaczej naciąganym), a konstrukcją kartonowo-gipsową jest fakt, że ten pierwszy możemy zamontować znacznie wyżej. Nie tracimy więc zbyt wiele przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w niewysokich pomieszczeniach. Drugą niezaprzeczalna zaletą tego rozwiązania jest prostota montażu i czystość wszelkich prac. Sufit ten bowiem tworzy specjalna folia, którą wystarczy rozwinąć, ogrzać strumieniem gorącego powietrza (z nagrzewnicy) i wpiąć w przykręcone wcześniej do ściany aluminiowe profile. Profile te montuje się na wybranej wysokości na wszystkich ścianach w pomieszczeniu po obwodzie. Nagrzany materiał, gdy ulegnie schłodzeniu, tworzy gładką membranę. Nie musimy się zatem męczyć z pracochłonnym docinaniem płyt k-g, a co za tym idzie, nie ma brudu i pyłu. Nie trzeba wynosić mebli ani żadnych sprzętów z pomieszczenia. Kolejną i chyba najważniejszą zaletą tego rodzaju wykończenia sufitu jest nieskończona ilość możliwości tego, jak będzie on wyglądał. Jeśli pod folią tworzącą sufit zamontujemy oświetlenie ledowe, będziemy mieli nowoczesny sufit napinany podświetlany. Jeśli zamówimy materiał lustrzany, nasz sufit powiększy optycznie nawet najmniejsze wnętrze.

Bardziej odważni mogą pokusić się o nadrukowanie na materiale wybranej przez siebie, a nawet własnoręcznie zaprojektowanej grafiki. To sprawi, że nasz sufit będzie jedyny w swoim rodzaju i z pewnością nikt nie przejdzie pod nim obojętnie. Warto także wspomnieć, że producenci mają również w ofercie grafiki 3D, co jeszcze bardziej poszerza pole do popisu. Przy wszystkich tych zaletach trzeba wspomnieć o jeszcze jednej. W każdej chwili sufit można zdemontować (np. aby usunąć awarię instalacji) i ponownie zamontować z użyciem tego samego materiału.