Odpowiednie wykorzystanie rekuperacji

Niedawno razem z dziećmi wprowadziliśmy się do nowego domu, który z żoną zaprojektowaliśmy od podstaw. Był on przede wszystkim naszą wizją miejsca idealnego do założenia rodziny, dlatego też skorzystaliśmy z rozwiązań bardzo praktycznych i ułatwiających funkcjonowanie w życiu codziennym. Skupiliśmy się przede wszystkim na komforcie oraz oszczędności, co pozwoli nam na długoterminową wygodę związaną z zamieszkiwaniem takiego obiektu.

Zainstalowanie rekuperacji w nowym domu

cicha rekuperacjaJednym z głównych założeń była właśnie oszczędność przy jednoczesnym komforcie na wysokim poziomie. Przede wszystkim chcieliśmy zapewnić naszym dzieciom miejsce dla nich przeznaczone i bezpieczne. Niestety nasza córeczka cierpi na alergię wziewną, dlatego postanowiłem także z tym w jakiś sposób zawalczyć. Idealnym rozwiązaniem do naszego domu była rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala ona zaoszczędzić bardzo duże sumy podczas sezonu grzewczego, ale także dostarcza do wnętrza domu powietrze oczyszczone ze smogu i pyłów. W czerpni rekuperatora instaluje się wiele filtrów, dlatego też powietrze wysyłane do wnętrza domu jest bardzo czyste. Dzięki temu wprowadza się wewnątrz bardzo zdrową atmosferę, która wpływa pozytywnie na domowników. Cicha rekuperacja nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, umieszczenie głównej jednostki we właściwie izolowanym pomieszczeniu umożliwia maksymalne zredukowanie hałasu. Dlatego też warto ją zainstalować w piwnicy, garażu, czy też na poddaszu. Rekuperator w takim miejscu nie będzie zawadzał, a głośność jego pracy nie będzie odczuwalna. Taki typ wentylacji znacznie wpływa na środki wykorzystywane zimą, gdyż jego funkcja odzysku ciepła pozwala o ich zredukowanie nawet o ponad połowę. Przy takim systemie ciepło raz zgromadzone nie jest bezpowrotnie wyrzucane na zewnątrz jak ma to miejsce w innych instalacjach, jest ono pobierane i wykorzystywane do ogrzania powietrza czerpanego. Dzięki temu w domu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury przy małym nakładzie finansowym. Rekuperator daje także możliwość zastosowania filtra mikrocząsteczek biologicznych, który chroni przed bakteriami, wirusami, ale także pyłkami. Co jest idealnym rozwiązaniem dal mojej córki.

Rekuperacja staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna, nie ma się temu także co dziwić, gdyż niesie ona za sobą całą masę zalet. Przede wszystkim wpływa ona na oszczędność oraz zdrowie mieszkańców takiego budynku i jest ona tania w eksploatacji. Dzięki temu z roku na rok znajduje coraz większą ilość zwolenników. Jej instalacja także jest względnie prosta, dlatego też wykonuje ją cała masa różnego rodzaju ekip zajmujących się tym.