Odzież z wełny merynosa

Jakość i wyjątkowe właściwości ubrań wykonanych z wełny owiec rasy merynos są znane nie od dziś. Wełna merynosów to bardzo pożądany materiał, który cechuje między innymi elastyczność czy przewiewność. Czym charakteryzuje się odzież z wełny merynosów? Dlaczego jest tak rozchwytywana? Czy warto zakupić kilka części garderoby właśnie z tego materiału? Postaram się nieco opowiedzieć na temat tych niezwykłych zwierząt, jakimi są merynosy oraz o ubraniach wykonanych z ich wełny.

Zalety noszenia ubrań wykonanych z wełny merynosów

merynos - koszulka damskaMerynosy to owce, których runo jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów, z którego wykonuje się ubrania. Ich futerko składa się z wielu cienkich włókien, które są kilka razy mniejsze od tych, które posiadają zwykłe owce. Jednocześnie, mimo drobnych włókienek, ich runo jest bardzo grube i składa się z kilku warstw. Chroni to owce przed zimnem, ale także przed wysokimi temperaturami. Jest to możliwe ze względu na właściwości ich runa – jest ono przewiewne i higroskopijne, czyli skutecznie chłonące wilgoć. Właśnie ze względu na te i wiele innych właściwości ubrania z wełny merynosów są bardzo pożądane. Wełna merynos – koszulka damska z niej wykonana – jest elastyczna i bardzo wygodna podczas noszenia. Świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, chroniąc je zarówno przed zimnem, jak i wyższymi temperaturami. Dzięki temu, że chłonie wilgoć z powierzchni naszej skóry, cały czas mamy poczucie komfortu i suchości, mimo tego, że koszulka może być lekko mokra. Poza tym, jest przewiewna, więc nadaje się na każdą pogodę. W zimie idealnie sprawdzi się ubrana pod bluzę czy sweterek, a w lato jako samodzielna odzież wierzchnia. Docenia ją także wiele osób, które intensywnie uprawiają różne sporty. Koszulki z wełny merynosów będą pochłaniać wydzielający się pot. Warto również zaznaczyć, że wełna ta jest bardzo odporna na zabrudzenia, które nie wnikają głęboko w strukturę ubrania. Sweterki czy inna odzież z wełny merynosów nie wymaga częstego prania, wręcz zalecane jest jedyne ich wietrzenie na świeżym powietrzu. Pranie polecane jest tylko w przypadku uporczywych plam, które nie chcą poddać się samooczyszczaniu przez wełnę.

Ze względu na wiele niezwykłych właściwości, wełna pochodząca z merynosów jest bardzo pożądanym produktem. Ubrania z niej wykonane są bardzo komfortowe, ze względu na dużą elastyczność i dopasowanie do ciała. Poza tym, są odporne na zabrudzenia i świetnie pochłaniają wilgoć. Właśnie przez to warto zainwestować chociaż w jedną koszulkę z wełny merynosa, a z pewnością od razu stanie się naszą ulubioną.