Ogrzewacze do wody – jaki wybrać?

Podgrzewacz do wody to niezmiernie często i chętnie wykorzystywane urządzenie do ogrzania wody użytkowej w gospodarstwach domowych. Urządzenie to stanowi najczęściej wyposażenie jednorodzinnych domów ogrzewanych w sezonie zimowym przez kocioł na paliwa stałe, lub piec gazowy. Ale ogrzewacze wody równie często widuje się w starych kamienicach, gdzie nie ma dostępu do przyłącza komunalnego, lub też na altanach działkowych i w domkach rekreacyjnych.

Zasada działania ogrzewacza do wody

ogrzewacz przepływowy wodyTo, jak działa podgrzewacz do wody, zależy od jego rodzaju. Wyróżniamy modele zasilane elektrycznie, oraz urządzenia gazowe. Zarówno jedne, jak i drugie dzielą się na dwie odrębne grupy, różniące się metodą działania. Do dyspozycji mamy ogrzewacz przepływowy wody, oraz ogrzewacz pojemnościowy. Ten pierwszy grzeje wodę na bieżąco. Drugi z kolei grzeje większą ilość wody, którą później magazynuje. Wydawało by się, że ogrzewacz przepływowy wody jest praktyczniejszy, ponieważ ciepłej wody nigdy nie zabraknie. Jednak zdarza się, że na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać. Odkręcając wodę w kranie uruchamiamy podgrzewacz, który momentalnie ogrzewa nam wodę przez niego przepływającą. Urządzenie przestaje działać w momencie zakręcenia kranu. Toteż woda pozostająca w instalacji, choć wcześniej zagrzana, z czasem traci temperaturę. Dlatego też po jakimś czasie w momencie ponownego odkręcenia wody, do kranu dostaje się w pierwszej kolejności wychłodzona woda z rur, a dopiero po chwili kolejna porcja właśnie nagrzanej wody. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, aby przeszkadzało w normalnym funkcjonowaniu i użytkowaniu wody. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to na moc ogrzewacza, oraz na zakres ciśnienia wody, w jakim urządzenie może pracować. Ciśnienie to należy dopasować do tego panującego w naszej sieci. Odmienny sposób działania wykazuje ogrzewacz pojemnościowy, który ma postać dużego zbiornika z ogrzewającą wodę grzałką oraz termostatem, mającym za zadanie utrzymać zadaną temperaturę wody. Zbiornik magazynujący wodę może mieć różne wielkości, dlatego też łatwo jest dopasować urządzenie do potrzeb danego gospodarstwa domowego oraz do miejsca, jakim dysponujemy. Należy pamiętać, że zbiornik ten nie jest mały, dlatego najczęściej umieszczany jest w pomieszczeniach gospodarczych, lub też ukrywany w zabudowach.

Zarówno jeden, jak i drugi model, mają swoje wady i zalety, jednakże biorąc pod uwagę kilka istotnych aspektów z pewnością wybierzemy najlepszą dla siebie opcję. Pamiętajmy o dopasowaniu istotnych w każdym urządzeniu parametrów do własnego zapotrzebowania. Liczy się zarówno wielkość ogrzewacza w stosunku do miejsca jakim dysponujemy, jak również jego moc, czy oferowane ciśnienie wody.