Optymalny wybór żarówek LED

W przypadku wielu typowych zastosowań w oświetleniu domowym ludzie preferują ciepłe, białe światło. Stosunkowo łatwo jest kupić żarówkę w kolorze ciepłym białym w dowolnym miejscu, ale jeśli chcemy zaoszczędzić energię elektryczną i pieniądze dzięki jednej z nowych żarówek LED, wybór dobrej żarówki LED o barwie ciepłej bieli jest nieco bardziej skomplikowany.

Żarówki LED są dostępne w szerokiej gamie

żarówki led g95Ten artykuł zawiera porady i zalecenia dotyczące wyboru najlepszych żarówek LED o barwie ciepłej bieli. Kiedy opisujemy światło jako ciepłe białe, mamy na myśli jego temperaturę barwową. Z technicznego punktu widzenia pojęcie temperatury barwowej opiera się na relacji między temperaturą a promieniowaniem emitowanym przez teoretycznie znormalizowany materiał (tzw. promiennik ciała doskonale czarnego), który został schłodzony do stanu, w którym ustał wszelki ruch molekularny. Mówiąc najprościej, temperatura barwowa jest miarą, która służy do określenia koloru światła emitowanego przez żarówkę. Zazwyczaj myślimy o temperaturze barwowej w kategoriach bieli lub ciepła źródła światła: „Ciepła biel” = 3000 kelwinów; „Neutralna biel” = 3500 Kelwinów; „Zimna biel” = 4100 kelwinów i „białe światło dzienne” = 5000 lub więcej kelwinów. Żarówki LED są dostępne w szerokiej gamie temperatur barwowych, ale żarówki LED o barwie ciepłej bieli, które wytwarzają światło podobne do tradycyjnego światła żarowego stosowanego w ogólnym oświetleniu domu, są droższe, ponieważ w żarówce potrzeba więcej lub jaśniejszych diod LED. Ponieważ zimna biel jest naturalną barwą światła żarówki led g95, jest jaśniejsza, podczas gdy chipy emitujące ciepłe białe światło wymagają „filtra” fosforowego, aby „ogrzać” temperaturę barwową, zmniejszając w ten sposób jasność chipa. Tak więc żarówka LED o barwie ciepłej bieli to żarówka LED o temperaturze barwowej około 3000K, która będzie wytwarzać ciepłe światło podobne do tego, jakiego zwykle oczekujemy od zwykłej żarówki domowej. Klienci zgłaszali, że używają żarówek jako reflektorów zewnętrznych. W zależności od konkretnych potrzeb oświetleniowych na rynku pojawia się coraz więcej dobrych żarówek LED o barwie ciepłej bieli. 

Warto zapoznać się z pełną gamą dostępnych żarówek LED, zwracając szczególną uwagę na szczegóły produktu i klienta. Tak jak koszt produkcji innych produktów opartych na półprzewodnikach drastycznie spadł z powodu standaryzacji, automatyzacji i innych kluczowych kroków na krzywej uczenia się produkcji, te same nieubłagane siły obniżą koszty produkcji żarówek.