506151105 info@abcwood.pl

Perspektywy rozwoju polskiej branzy meblarskiej

 

Polski przemysł meblarski należy do ścisłego grona liderów produkcji mebli na świecie. Perspektywy dla jego rozwoju sa jak najlepsze. Na pierwszym miejscu w rankingu znajdują się Chiny z produkcją mebli o wartości blisko 160 mld euro. II miejsce zajęły Stany Zjednoczone z rezultatem powyżej 35 mld euro. Z kolei dwa następne miejsca wśród dziesięciu najważniejszych producentów mebli należą do krajów europejskich: Niemcy (16,9 mld euro) oraz Włochy (15 mld euro). Następne 5 i 6 miejsce należą do Indii i Polski z wynikiem odpowiednio 11,4 mld euro i 9,2 mld euro.

Dodatkowym elementem wspierającym polską branżę meblarską jest osłabienie złotego względem zagranicznych walut co sprzyja wszystkim polskim eksporterom.

Polskie wladze za posrednictwem Polskiego Fundusz Rozwoju planuje w 2017 roku podjąć szereg inicjatyw zmierzających do wsparcia potencjału polskiego przemysłu meblarskiego.

Szacuje sie, że wartość instrumentów finansowania eksportu, jakie udostępni PFR w postaci gwarancji, ubezpieczeń i kredytów eksportowych oraz inwestycji wyniesie 60 mld zł w najbliższych latach.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie przygotowal propozycje dla meblarzy zainteresowanych rynkiem irlandzkim. Konkretnie chodzi o Targi Irish Furniture & Homewars Show 2017 w Dublinie w dniach 19-22 sierpnia br. Gdzie swoje oferty zaprezentują głównie producenci brytyjscy i irlandzcy, ale nie tylko. To tylko jeden z potencjalnych kierunkow na którym mozna rozwijac swoja dzialalnosc. Dodatkowo polskie organizacje producentow mebli zaczynaja nawiazywac wspolprace ze swoimi odpowiednikami z Białorusi. W trakcie spotkan omawiane zostana warunki zakupu białoruskiego drewna okrągłego, tarcicy i innych produktów drzewnych przeznaczonych na eksport; jednoczesnie toczy sie dyskusja na temat możliwości inwestycji na terenie Białorusi i tworzenia wspólnych przedsięwzięć w zakresie obróbki drewna, możliwych kierunków inwestowania i dostępnych terenów pod budowę obiektów przemysłowych z dostępem do lokalnego surowca. Spotkanie zwiazane z tym kierunkiem rozwoju prowadzi m.in Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

Przed polska branza meblarska staja perskpetywy zmian co wiaze sie z tym ze polskie firmy wciaz są w głównej mierze podwykonawcą dla zagranicznych firm.