Pokazowe materiały pirotechniczne

Pokazy pirotechniki są bardzo imponującymi eventami, często urządzanymi w połączeniu z imprezami historycznymi czy pokazami pojazdów wojskowych. Na takich eventach, bowiem, w miejscu ostrej amunicji używane są właśnie materiały pirotechniczne, które po właściwym i umiejętnym użyciu mogą pozwolić na jak najdokładniejsze odwzorowanie warunków pola walki, w całkowicie bezpieczny sposób. Użycie pirotechniki nie jest jednak ograniczone do współczesnych eventów, gdyż jest ona również wykorzystywana na wielu imprezach historycznych, przedstawiających średniowieczne bitwy.

Rodzaje materiałów pirotechnicznych do pokazów

pokaz pirotechnicznyNajprostszymi materiałami pirotechnicznymi, jakie używane są na każdym pokazie są oczywiście petardy hukowe i dymowe. Są to najczęściej powiększone i bardziej profesjonalne wersje petard dostępnych w zwykłych sklepach, aczkolwiek od takowych są nie tylko bezpieczniejsze, ale również znacznie wydajniejsze. W połączeniu, obydwa te rodzaje materiałów pirotechnicznych są używane do tworzenia efektów wystrzału z broni wielkokalibrowej, armat czy nawet pojazdów opancerzonych, dodając realizmu każdemu pokazowi. Nowoczesny pokaz pirotechniczny obejmuje również bardziej skomplikowane elementy z użyciem materiałów palnych. Podczas gdy na większości eventów z użyciem sztucznych ogni można zobaczyć identycznie działające materiały pirotechniczne, podczas pokazów historycznych są one wykorzystywane w znacznie bardziej wyspecjalizowany sposób. Umiejętne użycie palnego prochu i mieszanki zmieniającej kolor ognia podczas spalania pozwala na stworzenie efektownego i realistycznego wybuchu, nieodróżnialnego od efektu użycia autentycznego materiału wybuchowego, aczkolwiek całkowicie bezpiecznego dla odtwórców i widzów pokazu. Race, natomiast, często imitują amunicję oświetlającą lub pociski o małej prędkości wylotowej. Organizacją i przygotowaniem takich pokazów zajmują się firmy które urządzają również pokazy fajerwerków i sztucznych ogni na wszelkiego rodzaju imprezach masowych, weselach i podobnych imprezach okazjonalnych.

Bardzo często zdarza się iż owe firmy zatrudniają byłych wojskowych czy policyjnych saperów, mających największe doświadczenie w posługiwaniu się materiałami palnymi i wybuchowymi, dlatego też poziom bezpieczeństwa na takowych pokazach jest bardzo wysoki. Jednocześnie, duże doświadczenie pirotechników pozwala na wykorzystanie materiałów w najbardziej efektowny sposób, oraz łączenie ich w najbardziej niekonwencjonalny sposób, tak by każdy pokaz mógł być unikalny i jak najbardziej widowiskowy.